zwierzaki Cypiska
Lena Murawska  

Hotel dla psów – obawy właściciela i formalności

Wzięliśmy pod opiekę psa w 2 tygodniu po narodzinach… drugiego (!) dziecka – 2014 rok. Zwierzę jest częścią rodziny i kropka. W wakacje 2018 roku po raz pierwszy w tej relacji pojawił się hotel dla psów. Piszę o wszystkim, co wiąże się z powierzeniem ukochanego psa obcym osobom…

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Nie napiszę, gdzie oddaliśmy psa. Jeśli miejsce się sprawdzi, możesz się do mnie odezwać – polecę. To nie jest wpis sponsorowany. Nigdy w życiu nie mów nigdy, bo ja nigdy nie sądziłam, że znajdzie się na blogu taki temat. Pisze o nim, by poradzić sobie także z własnymi emocjami.

Czemu oddanie do hotelu dla psów wiąże się z tak wieloma obawami?

Takie pytanie usłyszeliśmy od właściciela hotelu, od razu, gdy przyszedł nas powitać. Przecież tu ma opiekę lekarza, towarzystwo innych psów, dach nad głowa, nic mu nie grozi. Wyliczono nam.

Moje obawy zaszczepiono mi w dzieciństwie. Są to następujące przekonania i sposób działania:

 • pies przyzwyczaja się do człowieka (właściciela),
 • skoro bierzesz psa, to TY JESTEŚ ZOBOWIĄZANY się nim opiekować,
 • w dzieciństwie rodzice mówili: skoro jest pies, to nigdzie nie pojedziemy lub nie jeździliśmy razem, by ktoś mógł zostać z psem,
 • opinie znajomych – my NIGDY nie zostawiamy psa, WSZĘDZIE go zabieramy.

Biorąc psa, deklarowaliśmy, że z nami będzie. Planowaliśmy go wszędzie ze sobą zabierać (i zabieramy). Jesteśmy trzecią rodziną naszej goldenki. Wzięliśmy ją, gdy miała 8 miesięcy. Minęło kilka dobrych dni, zanim przestała być smutna. W ciągu tego czasu dostała pierwszą cieczkę. Moim zdaniem – przeżywała.

W wakacje 2017 przeprowadziliśmy się z miejsca, które można nazwać psim rajem. Ogromny las. Spotkania z innymi psami, nawet aranżowane wspólne grupowe spacery. Mimo że znała mieszkanie, do którego się przenosiliśmy. Moim zdaniem – przeżywała ponownie.

Właściciel hotelu dla psów mówi, że goldeny mają swoje humory. Przykładowo kiedyś jeden z nich spał 3 dni poza miejscem noclegowym w boksie, bo na podłodze były deski i nie chciał tam wejść. Faktycznie, zaczęłam się przyglądać naszej goldence i zrozumiałam, że też bywa taka ę-ą. Być może to, co wcześniej opisałam, jako przeżywanie, było bardziej czymś w rodzaju focha?!…

Dlaczego wybraliśmy hotel dla psów?

 • decydowaliśmy się tylko na miejsce z polecenia od osoby, która zna się na psach, żadnego przeglądania stron w ciemno i opinii w internecie;
 • mimo obcych osób, pies ma profesjonalną opiekę, zarówno osoby z kierunkowym wykształceniem, z 10 latami doświadczenia w prowadzeniu hotelu i pod okiem weterynarza;
 • rodzina nam odmówiła, mimo wcześniejszych ustaleń;
 • odmówili nam inni znajomi i rodzina, którzy albo znają się na psach, albo goldenka ich zna;
 • czekało nas 10h jazdy samochodem w jedną stronę z dziećmi w wieku przedszkolnym – pierwszy raz;
 • mąż jest jedynym kierowcą – kwestia zamieszania i odpoczynku, przetarcia szklaków dalekich wyjazdów.

Gdyby nie było miejsca, a szukaliśmy rzutem na taśmę, gdy już trwały wakacje – zrezygnowalibyśmy z wyjazdu. 

hotel dla psów

Jak przygotować czworonoga do hotelu dla psów?

Być może wymagania między hotelami się różnią. To, co wypisałam poniżej jest logicznym minimum, nawet jeśli hotel dla psów nie napisał tego na swojej stronie, lub nikt Ci tego nie powiedział.

 • aktualne szczepienia,
 • zabezpieczenie przed kleszczami,
 • książeczka zdrowia psa,
 • ulubiony kocyk lub inny materiał, by był zapach z domu,
 • wyżywienie (sucha i mokra karma, przekąski),
 • zwykła obroża (nasz pies chodzi w szelkach, kupiliśmy obrożę).

W miejscu, gdzie oddawaliśmy goldena, nie trzeba zostawiać misek i zabawek. Na miejscu są też legowiska.

Istotne, jeśli nie najważniejsze to rekonensans w hotelu. Pies powinien poznać miejsce, jeśli jest zostawiany pierwszy raz. Opiekun z hotelu powinien mieć okazje przywitać się z psem, pogłaskać, poobserwować. Nasz czworonóg był zamknięty też na kilkanaście minut w wolnym boksie. Takie zapoznanie z placówką jest też ważne dla właściciela psa. Moje emocje były podobne do tych, które czułam, gdy moje dziecko pierwszy raz było samo na wakacjach u babci.

Przykładowa umowa powierzenia zwierzęcia

Każdy dobry hotel dla psów powinien być skłonny do podpisania umowy. Może być bardzo krótka. Przykładowy tekst poniżej.

Umowa powierzenia pod opiekę

W dniu …… pomiędzy Hotelem …….. adres ……., a Właścicielem …… zam. …… tel. …… została zawarta umowa powierzenia pod opiekę o treści:

 1. Właściciel oddaje pod opiekę Hotelu psa rasy …… noszącego imię …… numer tatuażu …… .
 2. Pies będzie przebywał w Hotelu w okresie od …… do …… .
 3. Hotel zobowiązuje się do opieki nad psem, tzn. dbania o jego stan fizyczny i psychiczny powierzonego zwierzęcia. W razie konieczności otoczenia go opieka weterynaryjną, powiadamiając niezwłocznie o tym fakcie Właściciela, podawania – jeśli będzie taka konieczność – przepisanych przez lekarza weterynarii lekarstw na koszt Właściciela.

Podpisy Właściciela oraz osoby reprezentującej Hotel.

Miejsce, do którego trafiła nasza goldenka posiada także ogrzewane pomieszczenia zimowe. Przy okazji poszukiwań hotelu dla psa, poznałam wiele dobrych historii o zadowolonych czworonogach. Chciałabym mieć godne zaufania miejsce, do którego moglibyśmy oddawać psa w razie istotnej potrzeby. Oby pierwsze było strzałem w 10!

Mam nadzieję, że przyniosłam Ci tym wpisem poczucie choćby odrobiny odwagi do tego, by znaleźć dobre miejsce dla swojego pupila i nie martwić się o zwierzę, a zrealizować, to co planujesz/potrzebujesz.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ