jak dobrze zrobić zakupy spożywcze, gdy rosną ceny
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Jak dobrze zrobić zakupy spożywcze mimo rosnących cen?

Znajdziesz tu zasady, jakie stosujemy, by dobrze zrobić zakupy spożywcze. Co rozumiem przez określenie „dobrze” i które reguły są kluczowe? Zapraszam do lektury!

Dobrze zrobione zakupy, czyli jak?

  • bez zbędnych produktów,
  • w najkorzystniejszej cenie dla danego produktu,
  • bez ponoszenia dodatkowych kosztów np. na dojazd do sklepu.

Nie idź głodna na zakupy

Na początku wyśmiałam tę regułę, a obecnie jest dla mnie najważniejsza. Głód rozprasza. Głód powoduje chęć zakupu słodkich przekąsek lub dodatkowych rzeczy.

Przygotuj listę posiłków i składników by dobrze zrobić zakupy

Planowanie jadłospisu jako nawyk to bardzo cenne działanie. Przy czym nie musi być to plan bardzo dokładny, zawsze zostawiam sobie możliwość zmiany. U nas kolejność czynności wygląda tak:

  1. Przegląd lodówki przed nowym tygodniem. Wykorzystanie części produktów, a pozostałe zostają uwzględnione na kolejne dni.
  2. Gdy znam potencjalne składniki dań, jakie już mam w lodówce, sprawdzam, do czego dokładnie mogę je wykorzystać i co powinnam dokupić. Pomaga mi w tym np. serwis kulinarny Przepisy.pl
  3. Przygotowuję listę zakupów na 2-7 dni i zabieram ją na zakupy.

Spisywanie wydatków

To część pracy z domowym budżetem, która przychodzi znacznie łatwiej niż planowanie. Kiedyś jej nie doceniałam, teraz pozwala mi śledzić zmiany cen. Dodatkowo produkty odpowiadające nam jakością stają się flagowe dla danego sklepu, a znając stałą cenę, jesteśmy w stanie ocenić, czy obniżka jest autentyczna, czy raczej zastosowano chwyt marketingowy.

Ścieżka promocji – gazetki

Jeśli korzystasz z marketów, to duża część marek wędruje z promocjami między kolejnymi sieciami. Najbardziej jest to widoczne w przypadku chemii gospodarczej, kiedy to jeden proszek w 3 kolejnych tygodniach jest w promocji w innym markecie. Są jednak produkty sypkie spożywcze np. kawy nie będące markami własnymi danej sieci – one także mają swoje okresy promocji.

Kilka sklepów w okolicy

Nie ma sensu tylko i wyłącznie śledzić gazetek i jechać za promocją na drugi koniec dzielnicy lub miasteczka tylko po to, by kupić 2zł tańszą kawę. Tak nie oszczędzisz! Akurat u nas przy jednej ulicy mamy Aldi, Lidl, Carrefour, Biedronkę i Kaufland. Dzięki temu tygodniowe zakupy robimy albo pieszo, albo stawiając samochód po środku, rozdzielając się i kupując według list.

Akcje promocyjne w sklepie

Kluczową prawdą jest fakt, że gdy market organizuje akcję np. zrób 4 razy zakupy, u nas a piąte będą gratis, to ZAWSZE część produktów na czas promocji zmienia cenę… na wyższą. Jeśli nie dopasujesz się do zasad akcji, za niektóre swoje produkty zapłacisz więcej i nic z tego nie masz.

W przypadku promocji polegających na otrzymaniu bonu na zakupy powtarzane ileś razy, zwróć uwagę na to, by ich suma była podobna np. 65, 60, 62 i 59 – wówczas otrzymasz bon na 59 zł. Kupując 4 razy, ale za 120 zł (pierwsze zakupy po wypłacie zwykle największe), potem 60, 40 i 20 – dostaniesz bon za 20zł. Zwróć na to uwagę, bo miesięczna suma wydatków jest zbliżona, a w drugim wariancie zyskujesz 30zł.

Wielopaki

Niektóre markety dołączają do paragonów rabaty na konkretne produkty np. zniżka, gdy kupisz do 6 produktów. Kupujesz 2, bo więcej nie potrzebujesz, a 4 przepadają.  Inne – szczególnie małe i średnie sieci sklepów proponują wielopaki. Dla jednego gospodarstwa domowego nie zawsze jest to dobra okazja, ale dogadując się z rodziną czy znajomymi na 2-3 domy, każdemu się opłaci. Na podobnych zasadach robiliśmy latami zakupy w Makro.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ