DOMOWE DIY

Jak zrobić ludziki z żołędzi? Żołędziewscy zapraszają!

ludziki z żołędzi
Posted by Lena Murawska

W 2020 roku w sezonie kasztanowo-żołędziowych zbiorów w rodzinie Murawskich pojawiła się jeszcze jedna familia 2+2, nowe ludziki z żołędzi! Zajrzyj do nich i dowiedz się jak powstali!

Z roku na rok w naszym regionie żołędzie stają się towarem coraz bardziej deficytowym. Odkąd robimy figurki z kasztanów i żołędzi, w tych drugich zawsze goszczą białe robaki lub są w coraz gorszej formie. Są małe, suche, jest ich mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Ludziki z żołędzi staną się za chwilę bardzo unikalnym, elitarnym zajęciem…

Jak zrobić ludziki z żołędzi?

Żołędzie, szczególnie ze względu na ich kondycję, są łatwiejsze w obróbce niż kasztany, dlatego do przygotowania żołędziowych figurek Tata Murawski w 2020 roku użył szpikulca do zrazów (metalowy drucik zawinięty na jednym końcu a na drugim ostro zakończony) oraz lakiery do paznokci i wykałaczka do namalowania buzi. Wykałaczki przydały się także do zrobienia krzesełek i do przymocowania pup postaci do siedzisk.

W 2020 roku powstało kilka ludzików typowo żołędziowych. Do wykonania postaci, poza wspomnianymi narzędziami, przydały się małe gałązki zebrane pod dębami razem z żołędziami. Cienkie – posłużyły za rączki i nóżki a czapeczki za buciki. Nie obyło się także bez termokleju.

Galeria żołędziowych ludzików

Edycja 2019, kawaler Żołędziewski marzy jesienną porą o znalezieniu swojej ukochanej ;)
Edycja 2020 – Państwo Żołędziewscy i bliźniaki ;)

Żołędziowe dzieci. Inspiracją były niemowlęta z LEGO. Urocze małe kasztanki to właściwie jednoczęściowy klocek ;) Wygląda na to, że dzieci sa bliźniętami. Jedno siedzi w bujaczku z kasztana i aluminiowych drucików. Drugie natomiast jest we wózku z kasztana i z budą, z łupiny.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ludzik-z-zoledzi-00.jpg

Edycja 2020 – panna Żołędzianna spacerująca po linie w spódnicy z kwiatu dyni. Rączki z owoców kaliny.

Co mieszka w żołędziach?

Skoro to blog związany z tematyką dziecięcą, czuję się w obowiązku przedstawienia Ci osobnika, który z parzystokopytnego kasztaniaka zrobił jednorożca (zobacz fotkę poniżej). W owocach dębu mieszkają larwy słonika dębowca. To chrząszcze nazwane i opisane na początku XIX wieku, są szkodnikami.

figurki z kasztanów, larwa słonika dębowego

Zerknij do pozostałych wpisów o kasztanach i żołędziach!

A takie ludziki z żołędzi i inne figurki, także z dodatkiem kasztanów, pięknie wyeksponujesz na tle Feldhaus Klinker, mając ceglaną ścianę w salonie. Klinkier jest obecnie często stosowany w łazience jako produkt odporny na wilgoć i trwały.