ludziki z żołędzi
DOMOWE DIY
Lena Murawska  

Jak zrobić ludziki z żołędzi? Żołędziewscy zapraszają!

W 2020 roku w sezonie kasztanowo-żołędziowych zbiorów w rodzinie Murawskich pojawiła się jeszcze jedna familia 2+2, nowe ludziki z żołędzi! Zajrzyj do nich i dowiedz się jak powstali!

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Z roku na rok w naszym regionie żołędzie stają się towarem coraz bardziej deficytowym. Odkąd robimy figurki z kasztanów i żołędzi, w tych drugich zawsze goszczą białe robaki lub są w coraz gorszej formie. Same żołędzie są małe, suche, jest ich mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Ludziki z żołędzi staną się za chwilę bardzo unikalnym, elitarnym zajęciem…

Jak zrobić ludziki z żołędzi?

Żołędzie, szczególnie ze względu na ich kondycję, są łatwiejsze w obróbce niż kasztany, dlatego do przygotowania żołędziowych figurek Tata Murawski w 2020 roku użył szpikulca do zrazów (metalowy drucik zawinięty na jednym końcu a na drugim ostro zakończony) oraz lakierów do paznokci i wykałaczki do namalowania buzi. Wykałaczki przydały się także do zrobienia krzesełek i do przymocowania pup postaci do siedzisk.

W 2020 roku powstało kilka ludzików typowo żołędziowych. Do wykonania postaci, poza wspomnianymi narzędziami, przydały się małe gałązki zebrane pod dębami razem z żołędziami. Cienkie – posłużyły za rączki i nóżki a czapeczki za buciki. Nie obyło się także bez termokleju.

Galeria żołędziowych ludzików

Edycja 2019, kawaler Żołędziewski marzy jesienną porą o znalezieniu swojej ukochanej ;)
Edycja 2020 – Państwo Żołędziewscy i bliźniaki ;)

Żołędziowe dzieci. Inspiracją były niemowlęta z LEGO. Urocze małe żołędzie to przypominają jednoczęściowy klocek ;) Wygląda na to, że dzieci są bliźniętami. Jedno siedzi w bujaczku z kasztana i aluminiowych drucików. Drugie natomiast jest we wózku z kasztana, z budą, z łupiny.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ludzik-z-zoledzi-00.jpg
Edycja 2020 – panna Żołędzianna spacerująca po linie w spódnicy z kwiatu dyni. Rączki z owoców kaliny.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kobieta-z-zoledzi-683x1024.jpg
Edycja 2021 – Dama Żołędzięą w sukience
z klonowej róży

Co mieszka w żołędziach?

Skoro to blog związany z tematyką dziecięcą, czuję się w obowiązku przedstawienia Ci osobnika, który z parzystokopytnego kasztaniaka zrobił jednorożca (zobacz fotkę poniżej). W owocach dębu mieszkają larwy słonika dębowca. To chrząszcze nazwane i opisane na początku XIX wieku, są szkodnikami.

figurki z kasztanów, larwa słonika dębowego

Zerknij do pozostałych wpisów o kasztanach i żołędziach!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie motor-z-kasztanow.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie myszka-z-kasztanow.jpg
ludzik z kasztanów
book cover mockup for Mama Murawska

Co kupić do szkoły?

Przybory szkolne, plecak, zeszyty, artykuły plastyczne. To wszystko znajdziesz na mojej liście kontrolnej do wydruku lub edycji online. Dzięki niej sama nie tracę czasu na ciągłe dokupowanie rzeczy, o których zapomniałam ;)

Sprawdź tę listę zakupów!