Jak pielęgnować skórę niemowlaka?
Maluszek, który przychodzi na świat, jest w pełni zależny od swoich rodziców. Potrzebuje on odpowiedniej opieki i troski z ich strony na różnych płaszczyznach. Jedna z nich dotyczy skóry, która jest niedojrzała i niezdolna do bronienia się przed różnymi szkodliwymi czynnikami.
Nie ma ona także możliwości termoregulacyjnych. Stąd tak często u niemowlaków pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry. Jest jednak kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego problemu.
Dbałość o higienę
Dzidziuś powinien być codziennie kąpany w temperaturze ok.37 C. Sama kąpiel nie powinna jednak trwać długo, wystarczy kilka minut. Buzię niemowlaka najlepiej jest przemywać wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie każdego dnia. Z kolei uszka wystarczy przecierać mokrym wacikiem co 2-3 dni. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice intymne dziecka, które są narażone na rozwój infekcji. Maluszek niemal cały czas przebywa w pieluszce, która utrudnia dostęp powietrza do skóry, a także uszkadza naskórek na skutek tarcia. Najbardziej niebezpieczna jest zanieczyszczona pieluszka, która staje się siedliskiem baterii. Dlatego tak ważne jest, aby często ją wymieniać i każdorazowo przemywać pupę dziecka.
Odpowiedni krem
Skóra dziecka powinna być wspierana przed odpowiedni krem ochronny. Najczęściej stosuje się maści na bazie tlenku cynku, który ma działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodzące. Dobrym wyborem jest Sudocrem Expert. To popularny krem na odparzenia, który posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Instytutu Matki i Dziecka. Zawiera on nie tylko tlenek cynku, ale również lanolinę (właściwości nawilżające), alkohol benzylowy (działanie miejscowo znieczulające oraz dezynfekujące), a także benzoesan benzylu i cynamonian benzylu (właściwości wszobójcze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe). Maść jest hipoalergiczna. Najlepiej stosować ją profilaktycznie, tj. przed każdą zmianą pieluszki. Krem utworzy wówczas na skórze barierę ochronną. Więcej o produkcie można przeczytać na stronie producenta: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/.
Redukcja potliwości
Skóra maluszka nie ma właściwości termoregulacyjnych. Należy więc dziecka nie przegrzewać. W innym razie dochodzi do wzrostu potliwości, która podnosi ryzyko podrażnień. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ubranka. Powinny być one wykonane z naturalnych, miękkich i oddychających materiałów, jak np. bawełna. Lepiej, aby nie zawierały one falbanek, kokardek czy innych aplikacji. Wybierając się na spacer, najlepiej ubierać jest dziecko warstwowo. Pozwala to na dopasowanie ubioru do aktualnych warunków pogodowych. Warto także jak najczęściej wietrzyć pupę dziecka tj. pozwolić maluszkowi pobyć bez pieluszki.
Inne wskazówki
Pielęgnacja skóry niemowlaka polega na ostrożnym dobieraniu kosmetyków – powinny być one bezzapachowe i nie zawierać sztucznych barwników. Najlepiej jest wybierać preparaty dedykowane najmłodszym. Nie powinno łączyć się ze sobą kremów i pudrów. Świetnie sprawdzą się emolienty, które chronią skórę przed utratą wilgoci. Po kąpieli należy delikatnie osuszać skórę dziecka. Nie powinno się jej pocierać ręcznikiem, co może prowadzić do podrażnień. Lepiej jest ręcznik przykładać do naskórka, dzięki czemu wchłonie on wilgoć. Jeśli chodzi o pranie ubranek, należy stosować specjalne preparaty dla dzieci, zaś temperaturę ustawić na co najmniej 40 stopni.
Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a także bezbronna. Aby osiągnąć pełną dojrzałość, potrzebuje ona aż 3 lat! Bardzo ważne jest więc to, aby ją odpowiednio myć, pielęgnować i nawilżać. W dużej mierze opiera się to na właściwych nawykach związanych z kąpielą, osuszaniem skóry czy zakupem ubranek. Należy stosować także specjalny krem, który ma właściwości ochronne, łagodzące i przeciwbakteryjne (przykładem jest Sudocrem, można o nim więcej dowiedzieć się na https://sudocrempolska.pl/). Skórę dziecka należy też na bieżąco monitorować – rozwój infekcji wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.