2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Jak zrobić kartkę świąteczną jedyną w swoim rodzaju?

Jak zrobić kartkę świąteczną? Przyznam, że od 3 lat nie mam z tym pytaniem problemu. Od pierwszych Świąt naszego najmłodszego członka rodziny, co roku robimy sobie rodzinne zdjęcie, które w programie graficznym zamienia się w wyjątkową pocztówkę. Co zrobić po kolei?

Są 2 wyjścia, które nie wymagają wielkich nakładów pracy. Możesz zabrać rodzinę na świąteczną mini sesję – czas takich sesji zdjęciowych to najczęściej koniec listopada. Drugie rozwiązanie – szukasz fotki w prywatnym archiwum i zamawiasz tzw. pocztówkę ze zdjęciem. Wpisz to sformułowanie w wyszukiwarkę i sama zobaczysz ile jest ofert!

Jak zrobić kartkę świąteczną krok po kroku

Zwykle zaczynamy od wyznaczenia dnia do zrobienia rodzinnego zdjęcia. W ubiegłym roku robiliśmy już w połowie listopada. Wybieramy dzień weekendowy, najlepiej do południa, aby załapać się na naturalne światło.

Ubieramy się odświętnie lub zabawnie, albo jedno i drugie. Naszym założeniem jest wesoła elegancja.

Gdy jest się 4-osobową rodziną z małymi dziećmi pełnymi twórczej fantazji – najlepiej jest wykonać zdjęcie w trybie sportowym z sekwencją zdjęć. Dzienne światło pozwala brać pod uwagę znacznie więcej ujęć, niż wieczorne pstrykanie z lampą błyskową. Mowa cały czas o fotografii amatorskiej.

Teraz trzeba przejrzeć najlepsze kadry i wybrać ten jeden jedyny. Najlepiej działać na komputerze, by widzieć jak najwięcej szczegółów. Co roku angażujemy psa. W tym roku mieliśmy wybór albo rozjechana córka, albo pies. Wybór jest taki, jak widać na pierwszym zdjęciu. Syn nie chciał pozować. Jak nigdy, miałam do dyspozycji tylko 2 ujęcia.

Nie dysponujemy jednolitym tłem, dlatego zwykle postaci są wycięte a tło jest dorabiane.

Jak zrobić kartkę świąteczną samemu w programie graficznym?

  1. W tym roku nałożyłam na zdjęcie serduszko, ponieważ pasowało pod względem ułożenia rodziny i było najprostszą metodą usunięcia psa.
  2. Otoczenie kształtu wypełniłam kolorem i jednocześnie usunęłam kolor ze środka serca, aby dokładniej dokadrować twarze.
  3. W nowym pliku przygotowałam tło z padającym śniegiem.
  4. Skopiowałam serduszko z tłem i wkleiłam je na świąteczną warstwę.
  5. Usunęłam kolor z otoczenia serca i zostały same nasze buźki.
  6. Wybrałam ulubione efekty dekoracyjne i dodałam napis.
  7. Grafika jest wywoływana jako standardowa odbitka w wybranym rozmiarze.
  8. Naklejam zdjęcie na papier wizytówkowy lub kupuję zestawy – kartka + koperta do wykonywania kartek własnoręcznie.
  9. Wklejam życzenia wydrukowane na pergaminie lub białym papierze. Podobnie na czołową stronę odbitkę z naszym zdjęciem.
  10. Wkładam gotową kartkę do zaadresowanej koperty i w drogę do adresata!

Jak zrobić kartkę świąteczną ze śniegiem?

Jedną z metod robienia śniegu w programie graficznym przedstawia filmik Spryciarzy. Nie wykorzystałam tego zabiegu na naszej kartce rodzinnej. Za to ze świetnym efektem znalazł się on na miniaturce mojej świątecznej podobizny, którą wstawię na profile społecznościowe.

***

W 2013 roku wybrałam zdjęcie i zamówiłam kartkę na Allegro. Rok później sama wyszukałam tło i robiłam grafikę oraz kartkę, według opisanych wyżej wskazówek. Na deser kilka fotek. Takie coroczne kartki pokazują jak rosną dzieci, jak się zmieniamy. Zawsze dodatkowow wywołuję 3: dla córki, dla synka i dla nas (rodziców) na pamiątkę,

Jak ewoluowały nasze kartki świąteczne?

kartki-wczesniejsze
book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ