sfery koła życia
LIFESTYLE
Lena Murawska  

Sfery na kole życia.

Wpis kontynuuje temat koła życia. Sfery na kole życia mają ogromne znaczenie dla jego interpretacji.  Zobacz, jakie pytania zadaję sobie i jak rozumiem poszczególne pola rysunku.

POBIERZ Koło życia Leny Murawskiej

Opisywanie zacznę od godziny 12 i pójdę zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zdrowie

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swoje zdrowie w skali od 1 do 10?

Jaki jest teraz Twój stan zdrowia? Czy wykonujesz badania profilaktyczne?

Czasem nawet mimo ciężkiej choroby, czy niepełnosprawności ruchowej, umie się żyć i nie ma się dyskomfortu z tego powodu. Pamiętaj, że to tylko Twoja skala ocen. Jeśli tragicznym wydarzeniem w Twoim życiu jest złamanie palca u nogi, oceń zdrowie nisko.

Relacje

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swoje relacje z innymi ludźmi w skali od 1 do 10?

Osobiście w tym przypadku nie umiałam się jednoznacznie określić, ponieważ nasze otoczenie jest różne, jest partner, współpracownicy, dzieci, może teściowa, czy jakaś inna część rodziny, mająca na nas wpływ. Czasem ktoś, obok kogo siedzimy nie ma na nas takiego wpływu, jak kuzynka z Grenlandii, albo wychowawczyni naszego dziecka… Z drugiej strony mamy okropną relację z partnerem, ale towarzysza nam w pracy wspaniali ludzie. Trudno byłoby mi tu uśredniać.

W tej sferze dzielę sobie dodatkowa linią od środka na zewnątrz na mniejsze sfery. U mnie jest to mąż, dzieci, rodzina, znajomi. Uszczegóławiaj, jak chcesz. Oceń każ cząstkę swoich relacji osobno. Jeśli obecnie nie jesteś w związku, możesz mimo to wstawić przedział pt. partner. Gdy jest Ci dobrze bez niego możesz ocenić wysoko. Jeśli jednak pragniesz miłości i związku, ocenisz niżej, bo pewnie czujesz dyskomfort, że go nie ma. To wszystko jest bardzo subiektywne a nawet intymne.

Ktoś może być domatorem, ale jakimś cudem przyciągać tłumy ludzi i prowadzić dom otwarty, co nie do końca mu odpowiada. Jeśli dotyczy to Ciebie, oceń względem swojego dyskomfortu. Potem zastanowisz się, jak czuć się lepiej w swoim domu.

Rozwój osobisty

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swój rozwój osobisty w skali od 1 do 10?

To gigantyczna sfera wbrew pozorom. Może się nam rozmaicie kojarzyć. Dla jednego będzie to czytanie książek, bo ta forma go rozwija i da sobie 10. Inna kobieta przez rozwój osobisty rozumie 3 kierunki studiów a ma ukończony tylko 1, więc oceni się tu nisko, bo większe aspiracje. Ktoś inny ogląda programy przyrodnicze w TV i uzna to za szczyt swojej wiedzy i będzie mu z tym dobrze, oceni wysoko.

Przejaskrawiam trochę przykłady. Zaznaczam jednak, że nie neguję żadnej postawy. Chcę pokazać z jak szerokim zagadnieniem, całym życiem, całym Twoim światem, masz teraz do czynienia, pracując nad swoim kołem.

Styl życia

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swój styl życia w skali od 1 do 10?

Lifestyle to właściwie wszystko. Oceniając tę sferę zastanawiam się, czy to jak chcę żyć a jak żyję jest sobie bliskie, czy kompletnie się nie zgadza. Im bardziej moje wyobrażenie o wymarzonym stylu życia jest odległe od tego, jaka jest moja rzeczywistość, tym mniejszą cząstkę zamalowuję.

Praca/biznes

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swoją aktywność zawodową w skali od 1 do 10?

Bez względu na to, czy zarabiasz na pracy, czy nie. Bez względu na to w jaki sposób ją wykonujesz, na umowach, w ramach działalności gospodarczej, czy na etacie. Możesz być zadowolona ze swojej aktywności zawodowej. Możesz w ramach życia zawodowego być tylko wolontariuszką w swojej brabży a czerpać z tego pełną satysfakcję. Oceń to.

Finanse

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swoje finanse w skali od 1 do 10?

Co ważne tutaj – oceniaj swoje dochody, swoje zarobki. Budżet rodziny możesz mieć w świadomości, ale stopniuj raczej to, ile Ty do niego wprowadzasz. Czy są zgodne z tym co chcesz i potrzebujesz?

Specjalnie w powyższym punkcie pisałam o wolontariacie i odnosiłam się do zarobków. Nie zawsze praca, która jest naszą pasją a niekiedy i życiem, daje nam godne warunki finansowe. Od tego właśnie jest wydzielona strefa finansów.

Blogowanie

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie swoje blogowanie w skali od 1 do 10?

Kieruję swoją komunikację w internecie do mam aktywnych zawodowo, które czy to w ramach pasji, życia prywatnego, czy przy okazji firmy, zajmują się również blogowaniem. Taka jest moja idealna Odbiorczyni, Czytelniczka. Jeśli nie prowadzisz bloga możesz pominąć to pole.

Jest mi niezwykle miło, jeśli blogujesz. Zastanów się zatem na jakim etapie jest Twoje blogowanie a jak chcesz, żeby wyglądało. Analogicznie do lifestyle, oceń jak bardzo wyobrażenia są odległe od rzeczywistości. Im dłuższa między nimi droga, tym niższa ocena.

Pisząc pierwszy wpis sama stworzyłaś sobie strefę podobną do pracy, która może kiedyś przynieść pieniądze, budować relacje i wpływać na każdą z części koła.

Macierzyństwo

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz obecnie siebie jako matkę w skali od 1 do 10?

Jak funkcjonujesz, jako matka.

Tu być może uznasz, że przecież mieści się to w relacjach. Jednak gdyby zastanowić się dokładniej, jak bardzo nasza własna ocena siebie jako matek wpływa na nasze sfery życia, wyjdzie, że wpływ jest ogromny. Chodzi mi w tej sferze o to, byś skonfrontowała zdanie innych o tym, jaka matka jesteś, byś wzięła pod uwagę swoją wizję matki sprzed urodzenia dziecka a to, jak budujesz relację z dziećmi teraz. No i wymieniłam słowo „relacja”, jednak tu nie chodzi o jej jakość, tylko o sposób budowania, czy jest zgodny z Twoimi poglądami, wyobrażeniami. 

Moje macierzyństwo, szczególnie w pierwszych 2 latach odbijało się dramatycznie na całym moim życiu. Dramat dział się w mojej głowie, w poczuciu osamotnienia w opiece nad dziećmi. Przez to się zaniedbałam w wyglądzie, ale z drugiej strony na pierwszym miejscu były potrzeby dzieci, zatem no moje różne sfery nie wystarczało. Inne sfery, jak kiepskie finanse, relacje, rzutowały na macierzyństwo. Brak pomocy w opiece odbijał się na sferze zawodowej.

Urodzenie pierwszego dziecka zmienia bardzo dużo, dlatego ta sfera jest wydzielona na kole życia. Małżeństwa, czy związku nie wydzieliłam, ale wynika to z faktu, że druga osoba jest w pewnym sensie równoprawnym partnerem. Dziecko, jako noworodek, niemowlę (nazywam to paróweczką), komunikuje i rozumie mało złożone sprawy. Dziecka zdrowa kobieta nie zostawi i nie zamknie za sobą drzwi. W odniesieniu do partnera może tak zrobić z dużo mniejszymi konsekwencjami dla siebie i niego.

Kobiecość

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz siebie, jako kobietę w skali od 0 do 10?

Kobiecość to też wygląd i tak najczęściej nam się kojarzy, z elegancją, seksapilem. Znam jednak kilka kobiet ubierających się jak chłopczyce a jednak emanujących wręcz kobiecością. Chodzi o poczucie samej siebie, jako płci. To kobiece poczucie własnej wartości, decydujące o naszej odwadze na różnych szczeblach życia. Bardzo ważne dla budowania relacji, ale tez przy podejmowaniu decyzji w większości tematów.

Wygląd

PYTANIE GŁÓWNE: Jak oceniasz swój wygląd zewnetrzny w skali od 0 do 10?

Jeśli przebrnęłaś przez poprzednie kategorie z ta pewnie będzie Ci najłatwiej. Myślę, że nie muszę się tu rozpisywać. To chyba najbardziej subiektywna strefa, zależąca od Twoich poglądów, znajomości mody i chęci jej wykorzystywania, świadomości sylwetki, wagi, wzrostu i wszystkiego tego, co mozna z nimi uczynić z pomocą stylizacji…

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ