kartki świąteczne
DIY PRL
Lena Murawska  

Jak zrobić kartki świąteczne na Boże Narodzenie?

Murawscy na pytanie o to, jak zrobić kartki świąteczne, odpowiedzą: własnoręcznie i z tego, co uda Ci się nazbierać! W 2019 roku przygotowaliśmy karnety na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Szczegóły w dalszej części 😉

Z czego powstały nasze kartki świąteczne?

  • blok techniczny, polecamy markę Oxford – idealnie się pracuje, papier sztywny i śnieżnobiały,
  • kartki a4 – tzw. papier wizytówkowy, który od początku znajomości szwendał się po wszystkich naszych poprzednich lokalach 😉
  • gotowe zestawy-bazy do scrapbookingu, czyli kartoniki wraz z pasującymi kopertami,
  • koperty,
  • kartki bożonarodzeniowe z poprzednich lat, zarówno otrzymane, jak i czyste tzw. przydasie,
  • wycinanki brokatowe,
  • kolorowe arkusze papieru a4, standardowej grubości, czyli 80,
  • świąteczny zestaw do fotobudki z Flying Tiger, który został oddzielony od patyczków,
  • srebrny karton, który służył jako podkład do bardzo tandetnego zestawu zabawkowego maszyn budowlanych,
  • cekiny,
  • brokat,
  • taśma dwustronna samoprzylepna,
  • klej do papieru,
  • zestaw kredek ołówkowych,
  • koperty zbierane przy okazji, jak i kupowane z konieczności , czyli kolorowe od kartek urodzinowych oraz białe, typowe do korespondencji pocztowej,
  • koszulki foliowe biurowe, zamiast celofanu, bo niestety nie pasował do wybranych formatów kartek i trzeba było sobie poradzić,
  • płatki higieniczne,
  • patyczki do uszu, przydatne przy rozcieraniu kredek.

Ponadto przydały się oczywiście nożyczki, skalpel do sklejania modeli (tu Murawski wymiatał tworząc swoją mikołajkową kartkę) oraz oczywiście dziurkacze dekoracyjne.

Jak zrobić kartki na Boże Narodzenie?

Jak wspomnieliśmy we wstępie naszą zasadą jest własnoręczne działanie z tego, co mamy w domu. Artykuły papiernicze, ozdoby, elementy dekoracji mamy w dwóch miejscach w domu, dzięki temu rzut oka wystarczy, by wiedzieć, że dany projekt się uda.

W 2019 roku robiliśmy kartki świąteczne, które mają być sprzedawane podczas kiermaszu świątecznego w szkole na stoisku klasy Murawskiej Juniorki. W składzie zespołu byli: Murawski Junior lat 5, Murawska Pierwszoklasistka, Murawska Matka po drugiej osiemnastce i Murawski Ojciec przed pierwszą czterdziestką 😉

Sekwencja działań była taka sama dla każdej kartki. No dobra, to zdanie zakrawa o poprawność polityczną, bo każde z nas ma inne podejście do swojego artyzmu. Jednak zaproponujemy Ci dość słuszną ścieżkę.

Działanie by Murawscy

Po pierwsze wybierasz kartonik, który zostanie ozdobiony, po czym zamieszka w kopercie, ewentualnie w celofanie, czy w naszym przypadku w koszulce biurowej. Jeśli tektura nie jest złożona – składasz ją. W drugim kroku wybierasz orientację karnetu (pion/poziom) oraz układasz kompozycję z wysypanych uprzednio przed nosem elementów do wykorzystania. Dopiero po ułożeniu głównych elementów zaczynasz używać kleju lub taśmy dwustronnej. Wierzę w Ciebie, że przekonasz do tego swoje pociechy.

Jak mali artyści sobie już pójdą, oceń ewentualnie, czy stworzone przez nich kartki świąteczne zdadzą egzamin. Żeby było jasne – JESTEŚMY PRZECIWNIKAMI POPRAWIANIA PO DZIECIACH i WYRĘCZANIA ICH. W tym przypadku jednak, chodziło o zbiórkę na doposażenie placu zabaw.

Podeszliśmy do sprawy elokwentnie, czyli rodzicielsko kombinując. Zapytaliśmy dzieci, czy możemy poprawić (najczęściej dołożyć) to, czy tamto. Za każdym razem zgadzały się, bo… zwyczajnie fajnie jest coś stworzyć a dopieszczanie jest nudne, skoro ktoś upiększy za nich, to czemu by to blokować.

Wykończenie kartek polegało przede wszystkim na doklejeniu napisów z życzeniami. Uzupełnieniu pustych miejsc jakimiś dekoracjami i obsypaniu taśmy dwustronnej brokatem w miejscach, gdzie nie powinna być widoczna.

Galeria karnetów bożonarodzeniowych by Murawscy

Choinkowa wycinanka

Centrum kartki ma być choinka wycięta przez Mamę z kolorowego papieru na zasadzie wykonywania serwetek papierowych. Kartonowe elementy, czyli gwiazdka oraz prezent były przyczepione do patyczków i służyły jako dodatki do robienia świątecznych zdjęć. Brokatowe serduszka oraz cekiny występują w roli bombek choinkowych.

Śnieżynka

Głównym tematem jest śnieżynka wycięta z kolorowego obustronnie papieru a4 standardowej grubości. Wycinanie odbywało się przy zgięciu, jak do tworzenia papierowych serwetek. Otwory i elementy wystające są podklejone srebrnym papierem wizytówkowym o satynowych pasach. Życzenia oraz pojedyncze gwiazdki to fragmenty innej kartki bożonarodzeniowej. Wokół życzeń obrysy tworzą dwa papiery z brokatowych wycinanek.

Świątecznie po angielsku

Ta kartka świąteczna powstała jako pierwsza. Choinka pochodzi z tej samej kartki, co gwiazdki i życzenia na śnieżynce. Napis został oderwany z patyczka do fotobudki. Czerwona obwódka to brokatowa wycinanka a złoty kartonik to gruby papier ozdobny.

Kartka z jemiołą

Gdy Mama robiła pompon na czapce Mikołaja na innej kartce, Syn postanowił zrobić księżyc z wacika higienicznego. Złote serce i kilka fioletowych oraz jemioła to pomysł Juniora. Mama wycięła czerwone brokatowe serduszka i przykleiła.

Bombeczka i laseczka

W pierwszej wersji na kartce znalazła się bombka i chmurka wyciętych ozdobnym dziurkaczem serduszek i śnieżynek. Mama dodała skrzata, czerwono-białą laseczkę, serduszka i życzenia. W ogóle kartki świąteczne AD 2019 to trend na błysk i połysk. Pierwszy raz korzystaliśmy z brokatowych wycinanek i to jest strzał w dekoracyjną 10!

Mikołajek

Autorka wykorzystała dekorację do pakowania prezentów, część z patyczka do fotobudki, cekiny oraz dwustronną taśmę samoprzylepną.

Srebrzyście

Murawska Juniorka rozpoczęła pracę od serduszek u góry po prawej, tworząc całą kolumnę aż do dołu strony. Po czym pochwaliła się Mamie, która podsunęła jej pomysł zrobienia ramki ze srebrnych wycinanek wokół dowolnie wybranego obrazka.

Niestety okazało się, że autorka wykleiła swoją kartkę świąteczną na zwykłej białej kartce. Zatem Mama wycięła kompozycję. Następnie nakleiła ją na papier ozdobny, dokleiła życzenia oraz srebrne serduszka.

Wycinankowa bombka

Bombka została wycięta z kolorowego papieru, jak serwetka. Podklejona brokatowym papierem. Dodatkiem jest dzwoneczek, które zwykle ma na szyi króliczek czekoladowy od Lindt. Gałązka wycięta z papiery wycinankowego samoprzylepnego. Życzenia pożyczone z innej kartki świątecznej a złote śnieżynki pochodzą z ozdobnego dziurkacza.

Czapka z wycinanki

Bazą był komplet do tworzenia kartek. Gotowy kartonik w podłużnym formacie. Czapka została wycięta z czerwonej kartki a4. Broda odklejona z patyczka do fotobudki. Całość przyklejona na srebrny karton i wycięta z małym marginesem na całym obwodzie. Chcemy zaznaczyć, że karton był pierwotnie podkładem pod zestaw zabawek w kartonie, w którym zostały kupione. Chowanie takich przydasiów to oczywiście domena Mamy. Bywa, że przydają się bardzo długo…

Różowa kartka Juniora

Żyjąc w świecie stereotypów sporym zaskoczeniem było to, że jako pierwsze elementy swojej pierwszej kartki Junior wybrał różową wstążkę. Za to uroczy moment nastąpił, gdy dopasował do niej aniołka w tym samym kolorze. Mam odszukała pasująca kopertę i brokat, żeby zasypać klejąca powierzchnię. Zwieńczeniem są popularne życzenia wycięte z innej kartki.

Kartki świąteczne rysowane ręcznie 😉 by Tata Murawski

na złotej bazie
na białej bazie

Postanowiliśmy, że każde z nas będzie miało swój udział w przygotowaniach asortymentu na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Padło na kartki, do których wykonania mogliśmy usiąść razem przy stole zawalonym wspomnianymi już kilkukrotnie przydasiami…

W 2019 Tata wykonał swoje kartki jako ostatni i robił je najdłużej. Biała baza to złożona kartka a4 z bloku technicznego Oxfordu. Natomiast złota kartka jest na grubym papierze ozdobnym, także formatu a4.

Mikołaj został wydrukowany z internetu i przerysowany na grubsza białą kartkę. Potem było kolorowanie kredkami ołówkowymi i rozmazywanie ich patyczkiem higienicznym. Potem mikołaje podkleiliśmy na granatowym brystolu. Do przyklejenia postaci zostały użyte przestrzenne kostki dwustronnie samoprzylepne, by uzyskać efekt 3d. Napis stworzony w programie graficznym, wydrukowaliśmy jako kolorowankę. Na zakończenie Tata pokolorował i przykleił życzenia.

To było fajna okazja do spędzenia czasu razem 🙂

Gdyby jednak zależało Ci na profesjonalnym wykonaniu, to kartki świąteczne są dostępne np. tu https://paper-paradise.com/.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ