wigilia dla wrzodowca

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie jest łatwą, ani wrzodowo standardową chorobą. Ile razy nie przeglądam potrwa nazwanych szumnie lekkostrawnymi, okazuje się, że raczej nie są wskazane na ostatni odcinek układu pokarmowego. Wigilia dla wrzodowca w momencie zaostrzenia choroby to moje osobiste wyzwanie.

Moja autentyczna wigilia dla wrzodowca

W 2018 roku po raz drugi od diagnozy w 2010 roku, zmodyfikowałam swój jadłospis. Miałam przy tym następujące cele:

  • wyjątkowe potrawy, czyli nie takie, jakie jem w ciągu roku – tak od dzieciństwa kojarzy mi się wigilia;
  • zmiana sposobu przyrządzania, szczególnie ze smażenia na pieczenie;
  • wykluczenie grzybów i kapusty.

Lekkostrawne menu wigilijne

Najpierw wymieniam co tradycyjnie jest u nas w domu, a po strzałce, na co zostało zamienione przy planowaniu kolacji.

Wigilia dla wrzodowca a barszcz z uszkami

Oczywiście na warzywnym wywarze z buraków z domieszką wody po gotowaniu suszonych grzybów, które zostały wykorzystane do uszek.

Barszcz -> zupa krem z buraka

Pomysł opiera się na przygotowaniu wywaru warzywnego z buraka, marchwi, pietruszki i selera, jako produktów wskazanych mi przez dietetyczkę dobrych do jedzenia w okresie rzutu wzjg. Po ugotowaniu całość zblendowana.

Uszka/pierogi -> pierogi z chudym twarogiem, z ciasta na uszka

Namiastki tradycyjnej wigilii mają zostać wszędzie, gdzie się da. Ciasto na pierogi oparte o to na uszka. Chudy twaróg dobrej jakości wkrojony do środka. Pierogi zamrożone ugotowane. Pierogi podgrzane będą w parowniku.

Smażona ryba -> pieczona chuda ryba

Smażony pstrąg obtoczony w mące to standard od lat. We wariancie dla wzjg będzie pieczony filet z dorsza. Lekko przyprawiony solą, owinięty folią lub w rękawie.

Jajko gotowane – > jajko na miękko

Odkąd jestem mężatką, na stole świątecznym znajduje się… jajko. Jajka jemy w ciągu roku, dlatego akurat ta potrawa nie jest wyjątkowa. Traktujemy ją symbolicznie, ponieważ podczas Świąt u babci męża na wsi, gdzie były kury i jajka były zawsze, nawet w okresach biedy. Zmianie podlega sposób ugotowania dania.

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
9 Udostępnień