ranking pieluch
PORADNIK RODZICA
Lena Murawska  

Subiektywny ranking pieluch – jakie pieluchy wybrać?

Ranking pieluch, będący tematem tego wpisu, opracowałam na bazie moich 5-letnich doświadczeń z dwójką pieluchowanych dzieci. Zachęcam do przeczytania, bo warto!

Wiem, że teraz interesują Cię pieluchy. Jeśli jednak będziesz rozwijać swoje życie zawodowe, to zapraszam po inspirację do mojego flagowego cyklu na blogu: PRACA DLA MAMY


Co to znaczy dobra pieluszka?

Nasza hierarchia cech pieluszki jednorazowej wygląda tak:

  1. nie podrażnia skóry maluszka*,
  2. jest wygodna dla maluszka + nie robi hałasu**,
  3. ma wytrzymałe rzepy + dobrze przygotowuje się do założenia lub poprawy w trakcie noszenia,
  4. ma cenę odpowiednią do naszego budżetu***,
  5. ma wygodny rozmiar paczki + w przeszłości nie trafiliśmy na błędy produkcyjne****.

* nie podrażnia pupy, okolic pępka.

Upewnij się, czy podrażnienie nie wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji pupy! U nas profilaktyczne smarowanie pupy przynosiło podrażnienia. Po zaprzestaniu stosowania dodatkowych kosmetyków i maści poza tymi, co dolewa się do wody, podrażnienia zniknęły.

** większość znanych mi rodziców nazywa to miękką pieluszką.

My pieluchowaliśmy w czasach, kiedy to w jednym z marketów były jeszcze dostępne pieluchy z czegoś, co przypominało… dosłownie ceratę!

*** wybraną jakość i zarazem pasującą cenę miała większość pieluszek marketowych marek dziecięcych.

**** kupiliśmy raz ogromną paczkę pieluszek Huggies, gdzie po jednej stronie falbanka między nóżkami była szeroka a po drugiej jej nie było. W efekcie zawartość pieluszek wylewała się i brudziła bieliznę. Uraz do marki na całe pieluchowanie.

  • Od pierwszego dnia życia sprawdziliśmy wszystkie dostępne marki pieluch, które mieściły się w naszym budżecie.
  • 95% stosowanych przez nas pieluch to pieluszki jednorazowe i one tworzą ranking pieluch.

Subiektywny ranking pieluch by Murawscy :)

Miejsce I – pieluszki BabyDream

Gdzie kupić? marka należy do drogerii Rossmann

Jaki koszt? 1 szt. dla noworodka 0,40-0,50zł, dla starszych dzieci 0,38-0,53zł

Możliwe rabaty? Tak. Podlega zniżkom wynikającym z karty lojalnościowej Rossnę!

W naszym przypadku była to miłość od pierwszego wypróbowania. Spełniają wszystkie kryteria dobrej pieluszki, o jakich pisałam wcześniej.

Miejsce II – pieluszki Toujours (Lidl), Happy

Gdzie kupić? Dla nas korzystniej było przez internet (Happy) a Toujours to marka z Lidla.

Jeśli chodzi o Happy to kupiliśmy je ze względu na wycięcie na pępuszek. Jednak w praktyce pieluchowania okazało się, że to bardziej trik marketingowy, niż jakaś mega pomoc. Nauczyliśmy się zakładać pieluszki tak, by nie urażały pępuszka i było OK. Toujours niczym nie odbiegają od BabyDream, ale cena tych drugich częściej okazywała się być korzystniejsza, szczególnie, gdy rósł rabat na karcie wraz z wiekiem dzieci.

Miejsce III – pieluszki Dada (Biedronka)

To były pieluszki, z których po otwarciu aż parowało a nie przetrzymujemy naszej Córki aż nasiusia 2 litry!… Mieliśmy wrażenie, że mała się zaparza. Stosowanie tej marki przypadło u nas na gorące dni oraz profilaktyczne smarowanie pupy. Być może nie była to wina pieluszek, ale miałam wrażenie, że skóra w nich nie oddycha. Synek używał sporadycznie podczas wakacji u babci. Są przeciwniczki i zwolenniczki tej marki. Ja po prostu z niej zrezygnowałam.

Miejsce IV – Huggies

Tata kupił noworodkowi wielgachną pakę w przekonaniu, że już próbowaliśmy ich i nam się sprawdziły. Chyba pomylił Córcię z bratankiem, ale mniejsza z tym. No więc wielka paka a tu błąd we wszystkich pieluszkach. Nie wiem, jak to się stało, że nie zauważyliśmy od razu. Z początku myśleliśmy, że to wina złego zapakowania pieluch w paczce. Po kilku dniach dopiero zauważyłam, że koronka w pachwinie z jednej strony jest długa, z drugiej prawie jej nie ma. Jaki był efekt? Pozalewane kupą ciuszki, dodatkowe pranie i koszty. Pewnie zwolenniczki powiedzą, że to dobre pieluchy. My się zraziliśmy.

Miejsce V – Pampersy

Dostaliśmy w prezencie i oddaliśmy dalej… Oczekiwałabym więcej, bo najpopularniejszej marki, której nazwa stała się tez słowem pospolitym i w niektórych miejscach wyparła określenie „pieluszka”. Mam koleżankę, która używała ich przez całe pieluchowanie. U nas natychmiast zrobiła się czerwona pupa i ogrom tych falbaneczek w pachwinkach zostawiał niefajne ślady na nóżkach. Zaznaczę, że nie trzymałam dziecka pół dnia w 1 pieluszce i że jest bardzo często smarowana kremem. Ponadto koszt był dla nas mało konkurencyjny.

Jak długo pieluchowaliśmy?

Córka rozstała się z pieluchami w ciągu dnia przed ukończeniem 30. miesiąca życia, ze względu na pójście do przedszkola. Przez około rok pieluchowaliśmy dwójkę jednocześnie. Synkowi odstawiliśmy pieluchy w tym samym czasie, co córce, ale inna metodą, bo chodził już do przedszkola – miał wzór, kolegów, którzy siusiali już normalnie, jak duzi chłopcy. Obie nasze pociechy w wieku 3 lat spały także i w nocy bez pieluszek. Córka jeszcze na kilkanaście kolejnych miesięcy, czyli do ok. 5 rż. chciała spać w majteczkach. Syn odstawił pieluszki całkowicie dzień przed swoimi urodzinami. Wyznaczyliśmy mu dzień, miał zrezygnować po odwiedzinach babci z okazji urodzin, sam postanowił w przeddzień wieczorem, że on już nie chce pieluszki.

Tak to wyglądało w przypadku pieluszek jednorazowych. Dzięki tym doświadczeniom powstał nasz ranking pieluch.  Używaliśmy także pieluch wielorazowych, otulaczy. Jednak nie popadliśmy w szał mody i stosowaliśmy je w cieplejsze dni, gdy dzieci spędzały czas na dworze oraz w okresie noworodkowym, by wspomagać prawidłowe ułożenie bioderek. Doraźnie, gdy rozpoczęliśmy proces rezygnacji z pieluch, by pokazać starszakowi na jego własnej skórze, jak to jest z mokrą pieluszką.

Porcja merytorycznej wiedzy o maluszku