mały pokój dziecięcy
artykuł gościnny
Lena Murawska  

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Mały pokój dziecięcy także może być piękny i funkcjonalny. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, dobrze jest sięgnąć po odpowiednie kolory oraz ciekawe rozwiązania. Jak zabrać się do tego zadania? Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jakie opcje warto wykorzystać.

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Kolory w małym pokoju dziecięcym

Odpowiedni dobór barw istotnie wpływa na całe wnętrze. W przypadku niewielkiego pomieszczenia jest to tym bardziej istotne – niektóre kolory mogą sprawiać, że pokój dziecięcy będzie wydawał się mniejszy, a jego wystrój będzie przytłaczał. Na jakie barwy warto się zdecydować? W przypadku ścian dobrze sprawdzą się jasne odcienie – nie oznacza to jednak, że muszą być one delikatne. Stylowy seledynowy czy słoneczny żółty sprawią, że wnętrze będzie miało charakter. Ciekawym rozwiązaniem są także różnobarwne ściany. Mocny kolor możemy połączyć z szarością lub bielą. Pozwoli to dodać charakteru do wnętrza, a jednocześnie uniknąć uczucia przytłoczenia. Warto zadbać także o odpowiedni kolor elementów wyposażenia. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, są nowoczesne białe meble. Jednak sklepy często mają szeroką ofertę produktów w jasnych barwach jak tutaj: https://domar.pl/kategorie/pokoj-dzieciecy-mlodziezowy/.

Składane meble

W małym pokoju dziecięcym każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego dobrym rozwiązaniem są składane meble. Zajmują one mniej miejsca, a także są bardzo praktyczne. Najczęściej wybieranym składanym meblem do małego pokoju dziecięcego jest składane łóżko w formie fotela lub kanapy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie – mebel ten sprawdza się nie tylko do nocnego wypoczynku. W ciągu dnia pełni on funkcję mebla do siedzenia. Ciekawą opcją jest również półkotapczan. Nowoczesne modele są bardzo wygodne oraz łatwe do rozłożenia. Jakie inne wyposażenie tego typu może sprawdzić się w małym pokoju dziecięcym? Jeśli jego mieszkaniec potrzebuje dodatkowej przestrzeni roboczej, ciekawą opcją jest opuszczany blat, który nawet może zastępować biurko. Osoby chcące mieć dodatkową przestrzeń do przechowywania mogą zdecydować się na modele połączone z szafką.

Antresola

Antresola to rozwiązanie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale także jest ciekawym i wyjątkowym elementem wystroju. Największą popularnością cieszą się piętrowe meble, które nie potrzebują dodatkowych rozwiązań montażowych. Najczęściej wybieranym wyposażeniem tego typu jest łóżko na antresoli. Przestrzeń pod nim może służyć jako miejsce do zabawy, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się biurko ustawione pod antresolą. Często spotykane są gotowe zestawy mebli, które zdecydowanie ułatwiają aranżację. Miejsce pod antresolą możemy także wykorzystać do przechowywania – możemy pod nią ustawić regały lub szafy. Choć półpiętro jest ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem, skorzystanie z niego wymaga konkretnych warunków. Najważniejszym jest dość wysokie pomieszczenie, które umożliwi wygodne korzystanie z łóżka, a także komfortowe używanie przestrzeni pod spodem.

Organizacja przestrzeni

W niewielkich pokojach bardzo ważne jest funkcjonalne zaaranżowanie całego wnętrza. Dotyczy to przede wszystkim miejsca do przechowywania. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto pomyśleć o przeniesieniu części rzeczy do innych pokojów. Okrycia wierzchnie umieszczone w szafie w korytarzu czy elementy sezonowe przeniesione do schowka, czy pawlacza są wygodną i optymalną opcją. Nie zapominajmy także o funkcjonalnych szafach i komodach. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, dobrze jest skorzystać z różnego rodzaju pudełek czy organizerów. Dzięki nim unikniemy bałaganu, który jest zmorą niewielkich pomieszczeń. Pokój dziecięcy powinien także mieć przemyślane ustawienie wszystkich mebli. Dobrze jest zaplanować wszystko przed umieszczeniem wszystkich elementów. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, poszukajmy inspiracji lub przykładowych projektów.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ