kotylion biało-czerwony
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Jak zrobić kotylion biało-czerwony? 2 pomysły

Niejeden kotylion biało-czerwony znajdziesz w internecie. Swoje pierwsze kotyliony zrobiłam w 2018 roku na obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Przy okazji komponowania ozdób, zrobiłam zdjęcia. Dzielę się nimi w tym wpisie. Zapraszam!

Jakie miałam wątpliwości?

Czy jest jakaś zasada układania kolorów? Przecież jesteśmy biało-czerwoni a nie czerwono-biali. Kotylion kojarzy mi się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Swego czasu była na stronie ministerstwa instrukcja wykonania kotylionu narodowego. Para prezydencka robiła kotyliony wraz z dziećmi. To był mój pierwszy moment zetknięcia z tym rodzajem ozdób. Znałam jedynie kotyliony na bale karnawałowe. W 2018 wskazówek narodowych, na oficjalnych stronach władz, nie znalazłam.

Jakie rozmiary ma kotylion? Najczęściej była mowa o ok. 3, 5 lub 8 cm.

Większość kompozycji, jakie znalazłam w sieci opiera się o materiały, każdy w jednolitym kolorze białym lub czerwonym. Ja natomiast kupiłam tasiemkę biało-czerwoną.

Ostatecznie pomieszałam w głowie wszystko, co widziałam. Zdecydowałam, że skoro dzieci będą miały białe koszule, to na zewnątrz zastosuję kolor czerwony, choć raczej znajdowałam odwrotny układ. Również prezydent Komorowski z białym zewnętrzem ma zdjęcia.

Kotylion wykonasz praktycznie z każdego materiału, który daje się wygiąć lub skleić.

Widziałam cudowne inspiracje z modeliny wypalanej w domowym piekarniku.

To fajny pomysł także na czas z dziećmi.

Kotylion biało-czerwony, ekspresowa propozycja

Choć tasiemkę kupiłam z myślą o córce, wykorzystałam ją ostatecznie w ozdobie dla syna.

Czas wykonania: 20 minut

Koszt: 2zł

Potrzebujesz:

 • tasiemkę biało-czerwoną,
 • kawałek białej kartki,
 • igłę i nici,
 • klej na gorąco,
 • zapalarkę.

Wstążkę złożyłam w harmonijkę nadziewając ją na igłę z nitką blisko krawędzi. Przyznam szczerze, że zwątpiłam, czy to wyjdzie tak, jak widziałam przeszukując internet. Zostawiłam na końcu i na początku zapas materiału, celem utworzenia biało-czerwonych paseczków.

Na plus okazało się, że po zaciśnięciu nitki i zakończeniu szycia, wystarczyło rozpłaszczyć rozetkę i… odwrócić ją na drugą stronę. Niestety nie wypalił pomysł z paskami. Ostatecznie odcięłam je. Opaliłam zapalarka, by się nie pruły. Na lewej stronie termo klejem przykleiłam najpierw paski, potem agrafkę a całość „przygniotłam” kawałkiem białej kartki.

kotylion narodowy

Kotylion biało-czerwony szybki i dekoracyjny

W tym przypadku jestem bliższa nazwie róża narodowa, niż kotylion biało-czerwony. Pomysł oparłam o zgromadzone elementy, które znalazłam w swoich pudłach kreatywnych pełnych różności na tzw. kiedyś.

Czas wykonania: 20 minut

Koszt: z tego, co było w szafie

Potrzebujesz:

 • czerwoną szeroką kokardę,
 • białą tasiemkę, wykorzystywaną jako np. lamówka,
 • kawałek białej kartki,
 • igłę i nici,
 • klej na gorąco,
 • zapalarkę.

Wstążkę złożyłam na pół długimi bokami, błyszczącą stroną na zewnątrz. Zgięcie to strona zewnętrzna dekoracji, natomiast w miejscu złożenia przewlekłam nitkę, składając materiał, jak harmonijkę. Nitka po jednej ze stron, nie na środku. Gdy zebrałam cały materiał, zaciągnęłam nitkę i zakończyłam w tradycyjny sposób, jak po przyszyciu guzika. Odwróciłam ornament na drugą stronę, poprawiłam proporcje fałdek.

Białą tasiemkę zwinęłam w ślimaka. W połowie, na wszelki wypadek przeszyłam, by nie rozwinęła się, jak serpentyna. Dwa kawałki czerwono-białej tasiemki od poprzedniego kotylionu opaliłam na końcach, by się nie spruły. Na czerwoną wstążkę wycisnęłam termoklej. Przyłożyłam do niego dwukolorową wstążkę a na nią położyłam środek z lamówki.

Gdy klej stwardniał, na spodniej stronie kotylionu tą samą metoda klejenia przymocowałam agrafkę i kawałek kartki, by wszystko utrwalić i utrzymać w całości. Na finał zszyłam pod środkiem die fałdy czerwonej wstążki. Biały ślimak wyszedł bardzo wypukły. Doszyłam do niego falbanki i w efekcie mamy piękny ozdobny kwiat.

Jak nosić kotylion biało-czerwony?

Przypiąć po prawej z szacunku, czy po lewej z miłości do ojczyzny?
Dobrym pomysłem jest powieszenie dziecku dekoracji na sznureczku/tasiemce na szyi. Wówczas jest na środku.
book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ