meble dziecięce Montessori
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Jakie meble dziecięce Montessori powinny znaleźć się w pokoju Twojej pociechy? Wyjaśniamy

Dzieci uwielbiają uporządkowane i estetyczne wnętrza – takie otoczenie zapewnia im spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dobra organizacja przestrzeni oraz swobodny dostęp do elementów wyposażenia, zabawek i innych przedmiotów w pokoju są zgodne z pedagogiką Marii Montessori – to nowatorski system wychowywania maluchów, oparty na ich potrzebach. Chcesz zachęcić swoją pociechę do poznawania świata tą metodą? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie meble dziecięce Montessori musisz umieścić w jej pokoju.

Czym wyróżniają się meble dziecięce Montessori?

Różnorodność dostępnych na rynku elementów wyposażenia pokoików dziecięcych jest ogromna. Jak zatem rozpoznać, które meble dziecięce są zgodne z założeniami pedagogiki Montessori? Otóż mają one kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim są z reguły dość niskie, aby maluch mógł swobodnie z nich korzystać. Co więcej, mają prostą i stonowaną kolorystykę – najpopularniejsze są oczywiście neutralne biele. Najważniejsze jest jednak to, że meble dziecięce Montessori zapewniają bezpieczną zabawę i wspomagają wszechstronny rozwój malucha. Urządzony nimi dziecięcy kąt zachowuje funkcjonalność pozbawioną barier dla małego człowieka, a przy tym wyróżnia się wyjątkową estetyką, pasującą do każdego wnętrza.

Jakie meble Montessori warto wybrać?

Klasycznych mebli dziecięcych Montessori jest wiele. Możesz dopasować wybór do potrzeb swojego malucha i jego wieku. Istnieje jednak kilka elementów, które obowiązkowo powinny znaleźć się w jego pokoju. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

– biblioteczkę Montessori – to funkcjonalny mebel, zaprojektowany w formie regału. Wszystkie książeczki są na nim ułożone okładkami do przodu, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp i mogło wybrać, na którą ma ochotę w danym momencie. To element, który wspiera czytanie i sprawia, że maluch chętniej sięga po kolejną lekturę;

– stolik i krzesełko Montessori – niewielkie rozmiary tych mebli są całkowicie dopasowane do wzrostu dziecka. W dobrych sklepach, np. w https://tuptiwood.pl/, znajdziesz nawet elementy 2w1 – w tym przypadku, w zależności od potrzeb, krzesełko może pełnić funkcję stolika i odwrotnie;

– bujak Montessori – to mebel o wielu zastosowaniach. Korzystnie wpływa na rozwój małej i dużej motoryki u dziecka i z powodzeniem może pełnić funkcję domowego placu zabaw, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe akcesoria.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając meble dziecięce?

Jednym z ważnych założeń metody Montessori jest bezpieczeństwo w dziecięcej przestrzeni. Aby dziecko mogło w pełni korzystać z funkcjonalności swoich mebli, nie mogą one stwarzać dla niego zagrożenia. Wybierz więc sklep, który oferuje sprawdzone materiały. Warto postawić na meble wyróżniające się stosownymi certyfikatami CE – najwyższej jakości elementy wyposażenia powinny być zgodne z normami bezpieczeństwa. Czy wiesz, że ponadprzeciętne wykonanie nie musi kosztować fortuny? Zadowoleni rodzice polecają np. wspomniany wyżej e-sklep Tupti Wood – firma oferuje wyjątkową estetykę wykończenia mebli, która doskonale wpisuje się w gusta najmłodszych użytkowników.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ