plecak ewakuacyjny z wyposażeniem
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Jak przygotować plecak ewakuacyjny? Idea i wyposażenie.

Nasz pierwszy plecak ewakuacyjny przygotowaliśmy wiosną 2022 roku. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytania: po co kompletujemy wyposażenie plecaka, co pakujemy i dlaczego. Linkujemy też do rzeczy, które kupiliśmy oraz przygotowaliśmy listy kontrolne dla łatwiejszej organizacji.

Co to jest plecak ewakuacyjny i po co się go pakuje?

Plecak ewakuacyjny jest wypełniony różnymi przydatnymi przedmiotami, które pozwolą przetrwać w razie konieczności opuszczenia domu. W krajach, gdzie żyje się w cieniu działania żywiołów, nikogo taki plecak nie dziwi. U nas znają się na nim prepersi – sama zaraziłam się ideą od Mamagerki, która doświadczyła ewakuacji z powodu zalania mieszkania przez strażaków gaszących pożar u sąsiadów. O wyposażenie plecaka ewakuacyjnego możesz pytać także osób zainteresowanych survivalem, profesjonalną turystyką, szczególnie pieszą, ratowników w miejscowościach turystycznych, wojskowych itd.

Przygotowanie plecaka daje mi komfort psychiczny. Jest to czynność przeprowadzana z powodu domniemanego zagrożenia, które sięgnie nas raz w życiu lub w ogóle. Tego ostatniego oczywiście sobie i Tobie życzymy! Ważne jest to, że nie da się przygotować na wszystkie zagrożenia!

Ogólne założenia

  • plecak ewakuacyjny powinien być gotowy – jest problem, chwytasz za rączkę i wychodzisz, zatem ZAPAKUJ GO! Może nie być casu na przekładanie rzeczy z półek do wnętrza plecaka!
  • określ miejsce przechowywania zapakowanych plecaków, najlepiej nie wymagające dodatkowych działań w razie nagłej sytuacji,
  • przyjmij na jakie zagrożenia chcesz się przygotować,
  • uwzględnij jaką drogę prawdopodobnie będziesz pokonywać z domu do miejsca docelowego,
  • warto założyć, że droga będzie w całości lub we fragmencie pokonana pieszo,
  • na ile dni chcesz się zabezpieczyć,
  • aktualizuj zawartość, szczególnie żywność i apteczkę.

Prywatnie przyjęłam również, że może się wydarzyć ewakuacja a nasza rodzina będzie rozdzielona. Dlatego nasze plecaki nie są zapakowane na zasadzie, że tata ma garnki i kuchenkę, mama ma apteczkę, dzieci zabawki. Owszem są główni niosący danej kategorii, ale na wszelki wypadek w każdym plecaku jest coś, co pozwala przetrwać, gdyby trzeba było sobie radzić solo.

Czy nasze plecaki ewakuacyjne mają wady?

Niestety nie mamy zapasu odzieży. Pomyśl o bieliźnie, ewentualnie gorszych ubraniach. Zamiast wyrzucać, odłóż. Możesz też kupić nowe rzeczy, przy założeniu, że nie zmienia Ci się często sylwetka – będzie to wygodnym rozwiązaniem.

Drugim minusem są plecaki same w sobie – były używane, nie wszystkie można nazwać wygodnymi. Jeśli będzie czas, to chwycimy i te przygotowane i np. walizkę.

Podsumowanie i wskazówki

Miejsca w domu wyznaczone na sprawy ewakuacji są zarazem zaopatrzone w przedmioty na survival, wyjazd pod namiot itd. Pobyt poza domem i zabranie ze sobą plecaków może być równoznaczny z ewakuacją. Dzięki temu mamy wszystko, co potrzebne przy sobie. W razie zniszczeń w mieszkaniu, najważniejsze rzeczy są przy nas.

Plecak ewakuacyjny to nie tylko zebranie i przygotowanie konkretnych rzeczy. Każda z osób, która być może będzie się ewakuować powinna umieć korzystać z przedmiotów włożonych do plecaka.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ