2022

Jak przygotować plecak ewakuacyjny? Idea i wyposażenie.

plecak ewakuacyjny z wyposażeniem
Posted by Lena Murawska

Nasz pierwszy plecak ewakuacyjny przygotowaliśmy wiosną 2022 roku. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytania: po co kompletujemy wyposażenie plecaka, co pakujemy i dlaczego. Linkujemy też do rzeczy, które kupiliśmy oraz przygotowaliśmy listy kontrolne dla łatwiejszej organizacji.

Co to jest plecak ewakuacyjny i po co się go pakuje?

Plecak ewakuacyjny jest wypełniony różnymi przydatnymi przedmiotami, które pozwolą przetrwać w razie konieczności opuszczenia domu. W krajach, gdzie żyje się w cieniu działania żywiołów, nikogo taki plecak nie dziwi. U nas znają się na nim prepersi – sama zaraziłam się ideą od Mamagerki, która doświadczyła ewakuacji z powodu zalania mieszkania przez strażaków gaszących pożar u sąsiadów. O wyposażenie plecaka ewakuacyjnego możesz pytać także osób zainteresowanych survivalem, profesjonalną turystyką, szczególnie pieszą, ratowników w miejscowościach turystycznych, wojskowych itd.

Przygotowanie plecaka daje mi komfort psychiczny. Jest to czynność przeprowadzana z powodu domniemanego zagrożenia, które sięgnie nas raz w życiu lub w ogóle. Tego ostatniego oczywiście sobie i Tobie życzymy! Ważne jest to, że nie da się przygotować na wszystkie zagrożenia!

Ogólne założenia

  • plecak ewakuacyjny powinien być gotowy – jest problem, chwytasz za rączkę i wychodzisz, zatem ZAPAKUJ GO! Może nie być casu na przekładanie rzeczy z półek do wnętrza plecaka!
  • określ miejsce przechowywania zapakowanych plecaków, najlepiej nie wymagające dodatkowych działań w razie nagłej sytuacji,
  • przyjmij na jakie zagrożenia chcesz się przygotować,
  • uwzględnij jaką drogę prawdopodobnie będziesz pokonywać z domu do miejsca docelowego,
  • warto założyć, że droga będzie w całości lub we fragmencie pokonana pieszo,
  • na ile dni chcesz się zabezpieczyć,
  • aktualizuj zawartość, szczególnie żywność i apteczkę.

Prywatnie przyjęłam również, że może się wydarzyć ewakuacja a nasza rodzina będzie rozdzielona. Dlatego nasze plecaki nie są zapakowane na zasadzie, że tata ma garnki i kuchenkę, mama ma apteczkę, dzieci zabawki. Owszem są główni niosący danej kategorii, ale na wszelki wypadek w każdym plecaku jest coś, co pozwala przetrwać, gdyby trzeba było sobie radzić solo.

Czy nasze plecaki ewakuacyjne mają wady?

Niestety nie mamy zapasu odzieży. Pomyśl o bieliźnie, ewentualnie gorszych ubraniach. Zamiast wyrzucać, odłóż. Możesz też kupić nowe rzeczy, przy założeniu, że nie zmienia Ci się często sylwetka – będzie to wygodnym rozwiązaniem.

Drugim minusem są plecaki same w sobie – były używane, nie wszystkie można nazwać wygodnymi. Jeśli będzie czas, to chwycimy i te przygotowane i np. walizkę.

Podsumowanie i wskazówki

Miejsca w domu wyznaczone na sprawy ewakuacji są zarazem zaopatrzone w przedmioty na survival, wyjazd pod namiot itd. Pobyt poza domem i zabranie ze sobą plecaków może być równoznaczny z ewakuacją. Dzięki temu mamy wszystko, co potrzebne przy sobie. W razie zniszczeń w mieszkaniu, najważniejsze rzeczy są przy nas.

Plecak ewakuacyjny to nie tylko zebranie i przygotowanie konkretnych rzeczy. Każda z osób, która być może będzie się ewakuować powinna umieć korzystać z przedmiotów włożonych do plecaka.

Related Post

Lena Murawska Lena Murawska