Przerwy dla palących w pracy – jak rozwiązać tę konfliktową sytuację?
Co, jeśli palacz potrzebuje przerwy częściej niż co kilka godzin? Dlaczego ta sytuacja jest konfliktowa i jak można ją załagodzić?
Palacze potrzebują częstych wyjść „na papierosa”, i skwapliwie korzystają z tego również w swoich miejscach pracy. W niektórych zakładach wszystkim pracownikom przysługuje jednakowej długości przerwa obiadowa. W jej trakcie można zjeść, ale również wyjść do palarni, jednak trzeba wtedy odpowiednio żonglować swoim czasem. Co, jeśli palacz potrzebuje przerwy częściej niż co kilka godzin? Dlaczego ta sytuacja jest konfliktowa i jak można ją załagodzić?
Jakie przywileje przysługują palaczom?
Zasadniczo osób palących nie wolno dyskryminować, ani też nie wolno zabraniać im wychodzenia na papierosa, na przykład co pół godziny. W pracy biurowej każdemu pracownikowi przysługuje co godzinę 5 minut przerwy od komputera, i wielu palaczy wykorzystuje ten czas w palarni.
W innych zakładach pracy powinno się udostępniać możliwość wyjścia do palarni lub na zewnątrz tak często, jak potrzebuje tego palący pracownik. Nie trzeba dodawać, że budzi to kontrowersje. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że wynika z nich, że osobie palącej przysługuje nawet kilka przerw podczas 8-godzinnego dnia pracy w celu zaspokojenia nałogu. Co z pracownikami, którzy nie palą? Niestety, muszą oni w tym czasie pozostawać na stanowiskach i wykonywać pracę.
Jak rozwiązuje się ten konflikt w innych krajach?
W innych krajach, zamiast traktować ulgowo pracowników palących, wynagradza się niepalących. W jaki sposób? Otóż, osoby, które nie palą, otrzymują dodatkowych kilka dni urlopu w ciągu roku. Konkretna liczba została ustalona na podstawie zsumowanych faktycznych przerw, które większość palaczy spędza w pracy, ale de facto paląc papierosy.
Biorąc pod uwagę, że pracownik chcąc wyjść na dymka musi opuścić biuro, wyjść na zewnątrz lub udać się do palarni i zapalić, traci każdorazowo kilkanaście minut, ten urlop jest jak najbardziej uzasadniony.
Ci, którzy palą w pracy stojąc przed taką alternatywą, mają do wyboru – korzystać z przerw na dymka, czy powstrzymać się od palenia w pracy lub nawet rzucić palenie w ogóle i dostać ekstra urlop. Zdecydowanie, to drugie jest opcją kuszącą!
Jak poradzić sobie z paleniem?
Rzucenie palenia nie jest łatwe i wie o tym każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z papierosami. Trudno jest także powstrzymać się od palenia tylko na 8 godzin dziennie, na czas pracy, aby nie rzucać całkiem nałogu, ale zyskać dodatkowy urlop dla niepalących. Tabletki na rzucenie palenia Recigar (https://recigar.pl/) to sposób na to, by całkowicie uwolnić się z nikotynowych szponów. Pozwalają zmniejszyć chęć zapalenia papierosa i po prostu zapomnieć o paleniu.
Im wcześniej rzucisz palenie, tym lepiej dla Ciebie. Pozbędziesz się zanieczyszczeń ze swojego organizmu, poprawisz swój stan zdrowia, i oczywiście zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby nikotynozależne. A po wprowadzeniu urlopu dla niepalących w Polsce – zyskasz jeszcze kilka dni ekstra, które przydadzą się, aby pojechać na urlop za pieniądze zaoszczędzone na niekupowaniu papierosów. Rzucenie palenia to same korzyści – nie zwlekaj więc i zrób to jak najszybciej, a przede wszystkim najskuteczniej przy właściwym wsparciu środków na rzucenie palenia.