artykuł gościnny

Popraw pamięć i koncentrację – wybierz suplement o odpowiednim składzie

Posted by Lena Murawska

Kiedy pamięć i koncentracja ulegają pogorszeniu, warto sięgnąć po suplementy, zwłaszcza te bazujące na składnikach naturalnych, takich jak żeń-szeń, maca, gingko biloba czy lecytyna.

Żeń-szeń i maca – bliźniacze korzenie z różnych stron świata

Korzeń żeń-szeń to środek stosowany przez ludzkość od 4000 lat. Jest jednym z ziół, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy poprawiając pamięć i zdolność koncentracji. Działanie żeń-szenia jest jednak szersze – roślina chroni przed osteoporozą, obniża poziom „złego”cholesterolu, a także posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe.

Zielem o podobnym działaniu jest maca, zwana również „peruwiańskim żeń-szeniem”. Choć swą sławę zawdzięcza głównie pozytywnemu wpływowi na męską potencję, to jednak jej działanie jest dużo szersze. Maca nie jest tak dobrze zbadana jak żeń-szeń, jednak wiadomo, że podobnie jak wschodni korzeń, zapobiega osteoporozie i ma silne działanie przeciwutleniające. Stosowana przez Inków jako środek rewitalizujący, energizujący i wspomagający odporność, polepsza proces zapamiętywania i koncentracji. Synergiczne działanie obydwu roślin doceniła firma AVETPHARMA – https://avetpharma.pl/, tworząc preparat „Żeń-szeń Forte i maca”, który zawiera obydwa zioła.

Cenne liście z drzewa Ginko biloba

Inną rośliną o pozytywnym działaniu na pamięć i koncentrację jest ginko biloba, czyli miłorząb dwuklapkowy, zwany potocznie również miłorzębem japońskim. W rzeczywistości Ginko biloba pochodzi z Chin i przetrwał ponad 150 mln lat bez żadnych zmian strukturalnych. Obecnie uprawiany jest w Azji wschodniej m. in. na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, który korzysta z jego liści. Miłorząb jest rośliną o znacznej koncentracji składników aktywnych i wpływa pozytywnie na organizm poprzez:

– obniżenie we krwi stężenia cholesterolu LDL;
– poprawę krążenia i elastyczności naczyń krwionośnych;
– zmniejszenie krzepliwości krwi
– poprawę ukrwienia mózgu;
– poprawę pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się;
– działanie przeciwutleniające.
Warto podkreślić, że są to jedynie najważniejsze obszary działania ginko biloba, a miłorząb jest rośliną o bardzo szerokim, pozytywnym działaniu na ludzki organizm.

Lecytyna – cenny składnik ludzkich komórek

Lecytyna to mieszanina związków organicznych o charakterze tłuszczowym. Znajduje się w niemal każdej komórce organizmu człowieka i odpowiada za szereg ważnych funkcji życiowych. Po raz pierwszy lecytynę pozyskano w 1846 r. z żółtka jaja kurzego. Obecnie suplementy diety bazujące na lecytynie produkowane są oczywiście inaczej. Pozyskuje się ją z roślin, najczęściej z soi, rzepaku i słonecznika.

Lecytyna nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, ale także opóźnia procesy starzenia, poprawia krążenie krwi i obniża poziom cholesterolu, pobudza układ nerwowy a także wspomaga inne procesy życiowe.

Related Post

Lena Murawska Lena Murawska