strony www
PRACA DLA MAMY
Lena Murawska  

PRACA DLA MAMY: strony www. Jak rodzina wpływa na biznes?

Witaj! Nazywam się Lyda i z największą przyjemnością opowiem Ci o tym, jak odkryłam swoją pracę marzeń. Tworzę strony www w systemie WordPress, co jest moim pasjobiznesem. Podzielę się z Tobą wiedzą o tym, jak nauczyłam się WP, jak organizuję swój czas, ile zarabiam na tworzeniu stron WWW…

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Nigdy nie miałam umowy na etat. Nawet, gdy pracowałam jak na etat, to żaden pracodawca nie dał mi umowy o pracę, a zamiast tego stosował kombinacje alpejskie, jak nagiąć prawo. Prowadziłam też własną działalność gospodarczą przez ok. 3 lata, która zajmowała mi jakieś… 16h na dobę i wpędzała w ogromny stres. W żadnej z tych form pracy nie czułam się komfortowo do momentu aż odkryłam freelancing! Czyli wolność i niezależność, które były i są mi potrzebne. To dla mnie priorytety.

Jak zmieniłam branżę?

Działalność gospodarczą – sklep ze zdrową żywnością zlikwidowałam, gdy urodziła się moja Córeczka. W czasie urlopu macierzyńskiego zaczęło mi się jednak nudzić… Jako osoba, która chce ciągle działać, dzień toczący się wokół posiłków, kup i spacerów był dla mnie nużący. Postanowiłam zrobić coś dla siebie. Założyłam blog o optymistycznym nastawieniu do świata. Tak sprytnie zorganizowałam sobie plan dnia, że niemal codziennie udostępniałam nowy wpis, czerpiąc z tego ogromną przyjemność.

To była pierwsza strona, którą stworzyłam w pełni sama.

Moja Miłość do WordPressa nie była jednak tak oczywista. Pierwszy kontakt z WP miałam poprzez stronę internetową mojego sklepu eko. Jako, że moją wspólniczką była graficzka, to ona zajmowała się technicznie i wizualnie stroną, a ja dostarczałam treści. Gdy nasze drogi się rozeszły, musiałam przejąć pałeczkę.

Wszystkiego nauczyłam się metodą prób i błędów. Obie strony były przeze mnie modyfikowane niezliczoną ilość razy. Wszystko dlatego, że WordPress wciągnął mnie całkowicie… Doszło do tego, że zamiast pisać, testowałam nowe motywy, grzebałam w konfiguracjach, poznawałam nowe wtyczki. Kompletnie traciłam poczucie czasu i tak jest do teraz.

Na szczęście Alicja jest takim małym, ale donośnym budzikiem, który kontroluje ilość czasu spędzaną przeze mnie przed komputerem :)

Strony www, córka i organizacja czasu

Wstaję bardzo wcześnie ok. 5.30-6 rano (nawet w weekendy). Przechodzę do salonu i już jestem w moim biurze. Po drodze robię dużą kawę z imbirem i cynamonem… Pracę zaczynam często już pomalowana i ubrana, żeby od rana fajnie się czuć. Często przed włączeniem komputera medytuję przez kilka minut, ćwiczę rytuały tybetańskie lub pisze listę wdzięczności.

Alicja budzi się ok 8-8.30. Mam wobec tego około 2-3h na pracę. W przedszkolu jest 3h, a chodzi spać około 21. Łącznie daje mi to jakieś 6-7 h pracy dziennie. To prawie tyle, co etat :)

Nie mam dodatkowej pomocy ze strony Rodziny, ponieważ obie Babcie są pracujące i nie mieszkają w Krakowie. Zdecydowaliśmy się na prywatne przedszkole, za które w opcji 3-godzinnej płacimy 100 zł + opłata za drugie śniadanie. To nie jest standardowa oferta przedszkola, a uprzejmość Pani Dyrektor, która ją dla nas stworzyła. Nie jestem zwolenniczką 8-godzinnego pobytu dziecka w przedszkolu. Jeśli pojawi się taka możliwość, to zdecyduję się maksymalnie na 5h.

W weekendy Alicja dużo bawi się z Tatą, jednak hałasy nie sprzyjają efektywnej pracy.

Co zrobić, by móc pracować robiąc strony www?

Jak już wspomniałam, jestem samoukiem. Nie skończyłam żadnego kursu tworzenia stron internetowych w systemie CMS WordPress. Wszystkiego nauczyłam się krok po kroku sama. Przyszło mi to z dużą łatwością, ponieważ złapałam bakcyla – zakochałam się w WP. Odkryłam wielką pasję!

Jak zacząć? Kup domenę, mały hosting, zainstaluj WordPressa i zacznij działać. Zaplanuj sobie zrobienie jakiejś prostej strony, znajdź motyw, który będzie Ci odpowiadał i ucz się. Polecam zainstalować motyw, który będzie miał rozbudowany panel ustawień, żebyś trochę mogła pogłówkować i przetestować różne wersje wyglądu tej samej strony, np. Pinnacle jest dobry na start. Duuużo czytaj, oglądaj tutoriale i szukaj darmowej wiedzy.

Rozwijając moje umiejętności wzięłam udział w kursie Front-End Developera, dzięki któremu znam podstawy kodowania. Kurs kosztował ok. 3200 zł (150 h) i został w pełni sfinansowany ze środków UE. Wzięłam udział w projekcie aktywizującym bezrobotne osoby do 29. roku życia do pracy. W kursie brały jednak udział osoby w różnym wieku, pracujące na etat, które otrzymały dofinansowanie z Urzędu Pracy.

Ile możesz zarabiać tworząc strony www WordPress?

Trudno określić jednoznacznie. Wszystko zależy od tempa Twojej pracy, czasu poświęcanego na projekt, wymagań Klientki. Moje stawki to między 600 zł (zwykła strona) a 1500 zł (sklep).

Wyróżniam się tym, że rzadko korzystam z darmowego gotowego motywu, który wystarczy dopasować do swoich potrzeb. Zdecydowanie częściej wszystkie elementy strony tworzę i komponuję samodzielnie.

Z klientami zawieram umowy o działo lub korzystam z pomocy mojej Siostry prowadzącej działalność.

Jeśli umiesz się zorganizować, chłoniesz wiedzę, lubisz być on-line, to kreacja stron www jest fantastyczną przygodo-pracą! Konkurencja jest jednak coraz większa, dlatego zadbaj o coś, co będzie wyróżniało Twoją ofertę :)

Lidia Jekiełek

mama, robi strony www
fan page

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ