Pomysły na wykorzystanie rolki z kartonu

Rolki z kartonu, które zostają po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, mają ogrom zastosowań w zabawie. Warto odkładać je, by potem spędzać twórczo czas! Zobacz nasze pomysły!

Papier toaletowy w Polsce czasów PRL

W Polsce papier toaletowy wytwarzano już w okresie międzywojennym, ale większe zainteresowanie nim można zaobserwować dopiero w latach 70. XX wieku. Z powodu niewydolności gospodarki socjalistycznej, do końca lat 80. papier toaletowy był towarem deficytowym. Kolejki za rolkami skończyły się dopiero wraz z wprowadzeniem wolnego rynku w 1989 r.
Obecnie w Polsce przemysł wytwarza rocznie ok. 400 tys. ton papieru toaletowego. Na statystycznego mieszkańca naszego kraju przypada przeszło 130 rolek. Zatem nie powinno go zabraknąć.

http://muzeumpapiernictwa.pl

Papier toaletowy w okresie PRL nie był towarem dostępnym za kartki, ale wydzielano go za pokwitowaniem otrzymywanym ze skupu makulatury. Dla porównania z obecnym stanem rzeczy, wówczas rocznie (!) na Polaka przypadało… 7 rolek. Wobec tego był towarem luksusowym i nierzadko stanowił część… łapówki!

Z lat 70 i 80 pochodzi też popularne powiedzenie powielane na wielu memach, że życie jest jak papier toaletowy, długie szare i do (wiadomo).

Zabawki z rolki z kartonu

Ilość zabawek, jaka zrobisz z rolki z kartonu jest nieograniczona. Wśród małych dzieci popularnością cieszą się kartonowe tory dla kulek. Dzieciństwo Taty Murawskiego łączyło się np. z samochodami, których konstrukcja opierała się na kartonowej rurce.

Znajoma Mama dwóch synów – Ewelina – wykorzystuje wraz z pociechami rolki kartonowe np. jako stojaki do kredek. Z dużych rolek i butelek powstaje plecak odrzutowy kosmonauty. Jeden z synów maluje rolki i składa roboty… Wszystko wytrzymuje około tygodnia ląduje w koszu, ale zabawa zawsze przednia!

Lornetka z rolek po papierze toaletowym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie lornetka-z-rolek-1024x680.jpg

Nasza kartonowa lornetka powstała z dwóch rolek po papierze toaletowym, z krepy w podstawowych kolorach arbuza oraz małych czarnych kawałków papieru, jako pestki. Pomocna była także stara włóczka i dziurkacz.
To pomysł Cioci Sandry a wykonanie wspólne z 6-latkiem.

Więcej zdjęć lornetki we wpisie o kartonowych zabawkach.

Rolkowy teatrzyk cieni

Rolka po papierze toaletowym oraz woreczek foliowy naciągnięty na jedną stronę za pomocą gumki recepturki. Na wierzchu woreczka w miejscu zakrycia jednego z otworów możesz przykleić wycięty z kartonu kształt. Ważne by ten element nie przepuszczał światła. Do wolnego otworu wsuwasz latarkę. Gdy ją włączysz oświetlając od wewnątrz serce, nietoperza, czy misia, jak u nas, odpowiednie postaci pokażą się na ścianie lub suficie. Najlepsza zabawa oczywiście w ciemnym otoczeniu!
Pomysł Cioci Sandry i wykonanie wspólnie z 6-latkiem i 8-latką.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rolki-z-kartonu-cienie-1024x680.jpg

Motyl z rolki po ręczniku papierowym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie motyl-z-kartonowej-rolki-1024x680.jpg

Do wykonania autorskiego motylka 8-latka użyła rolki po ręczniku papierowym, patyczków higienicznych pomalowanych pisakami, cienkiego papieru ozdobnego oraz kawałków kartonu na skrzydła. Kropeczki to kawałeczki papieru kolorowego wyciętego dziurkaczem.

0 Udostępnień

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.