rolki z kartonu po papierze toaletowym, zabawy prl
KARTON
Lena Murawska  

Pomysły na wykorzystanie rolki z kartonu

Rolki z kartonu, które zostają po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, mają ogrom zastosowań w zabawie. Warto odkładać je, by potem spędzać twórczo czas! Zobacz nasze pomysły!

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Papier toaletowy w Polsce czasów PRL

W Polsce papier toaletowy wytwarzano już w okresie międzywojennym, ale większe zainteresowanie nim można zaobserwować dopiero w latach 70. XX wieku. Z powodu niewydolności gospodarki socjalistycznej, do końca lat 80. papier toaletowy był towarem deficytowym. Kolejki za rolkami skończyły się dopiero wraz z wprowadzeniem wolnego rynku w 1989 r.
Obecnie w Polsce przemysł wytwarza rocznie ok. 400 tys. ton papieru toaletowego. Na statystycznego mieszkańca naszego kraju przypada przeszło 130 rolek. Zatem nie powinno go zabraknąć.

http://muzeumpapiernictwa.pl

Papier toaletowy w okresie PRL nie był towarem dostępnym za kartki, ale wydzielano go za pokwitowaniem otrzymywanym ze skupu makulatury. Dla porównania z obecnym stanem rzeczy, wówczas rocznie (!) na Polaka przypadało… 7 rolek. Wobec tego był towarem luksusowym i nierzadko stanowił część… łapówki!

Z lat 70 i 80 pochodzi też popularne powiedzenie powielane na wielu memach, że życie jest jak papier toaletowy, długie szare i do (wiadomo).

Zabawki z rolki z kartonu

Ilość zabawek, jaka zrobisz z rolki z kartonu jest nieograniczona. Wśród małych dzieci popularnością cieszą się kartonowe tory dla kulek. Dzieciństwo Taty Murawskiego łączyło się np. z samochodami, których konstrukcja opierała się na kartonowej rurce.

Znajoma Mama dwóch synów – Ewelina – wykorzystuje wraz z pociechami rolki kartonowe np. jako stojaki do kredek. Z dużych rolek i butelek powstaje plecak odrzutowy kosmonauty. Jeden z synów maluje rolki i składa roboty… Wszystko wytrzymuje około tygodnia ląduje w koszu, ale zabawa zawsze przednia!

Lornetka z rolek po papierze toaletowym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie lornetka-z-rolek-1024x680.jpg

Nasza kartonowa lornetka powstała z dwóch rolek po papierze toaletowym, z krepy w podstawowych kolorach arbuza oraz małych czarnych kawałków papieru, jako pestki. Pomocna była także stara włóczka i dziurkacz.
To pomysł Cioci Sandry a wykonanie wspólne z 6-latkiem.

Więcej zdjęć lornetki we wpisie o kartonowych zabawkach.

Rolkowy teatrzyk cieni

Rolka po papierze toaletowym oraz woreczek foliowy naciągnięty na jedną stronę za pomocą gumki recepturki. Na wierzchu woreczka w miejscu zakrycia jednego z otworów możesz przykleić wycięty z kartonu kształt. Ważne by ten element nie przepuszczał światła. Do wolnego otworu wsuwasz latarkę. Gdy ją włączysz oświetlając od wewnątrz serce, nietoperza, czy misia, jak u nas, odpowiednie postaci pokażą się na ścianie lub suficie. Najlepsza zabawa oczywiście w ciemnym otoczeniu!
Pomysł Cioci Sandry i wykonanie wspólnie z 6-latkiem i 8-latką.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rolki-z-kartonu-cienie-1024x680.jpg

Motyl z rolki po ręczniku papierowym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie motyl-z-kartonowej-rolki-1024x680.jpg

Do wykonania autorskiego motylka 8-latka użyła rolki po ręczniku papierowym, patyczków higienicznych pomalowanych pisakami, cienkiego papieru ozdobnego oraz kawałków kartonu na skrzydła. Kropeczki to kawałeczki papieru kolorowego wyciętego dziurkaczem.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ