LIFESTYLE
Lena Murawska  

Święta i nagłe wypadki. Świąteczne FAQ od ojca nie moich dzieci.

Święta i nagłe wypadki. Choć na zdjęciu stylizacja gwiazdkowa, to problemy świątecznie uniwersalne! Ekstremalne sytuacje stworzył Conatotata.pl. Nie wiem, czy to z jego własnego doświadczenia…

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

ŚWIĘTA Krótko i na temat!

Jak umyć okna bez zbędnego wysiłku?

Nie myć, bo albo i tak będzie padało coś z nieba, prawdopodobnie akurat w dzień zaplanowanego mycia lub chwilę po nim.

A jeśli już musisz, to polecam Ci zacząć od oblania okien czystą wodą (z węża?). Jeśli nie masz lub nie ma ku temu warunków – przetrzeć mocno mokrą starą pidżamą lub inną szmatą (nie wydajesz kasy na jakieś mega wynalazki). Wycierasz ręcznikiem jednorazowym do sucha (tak, tu wydajesz kasę, ale nie zużywasz potem wody na płukanie szmaty). Jeśli jesteś czyścioszkiem lub masz niekurzogenną okolicę, to wystarczy. W razie niezadowalającego efektu biorę płyn do okien w spryskiwaczu i myję z użyciem ręcznika papierowego. Nie płacą mi za to, ale zdradzę, że od lat sprawdza się Clin.

Obojętnie gdzie nie mieszkasz na koniec możesz wykonać polerkę rajstopami DEN20. Jedna uwaga – zdejmij je z nóg, będzie Ci wygodniej ;) Jestem przekonana, że o tym wiesz, ale świąteczna gorączka potrafi zrobić z kobietą różne rzeczy…

Pierogi z soczewicą wtf?

Faktycznie wtf… Tu niestety nie pomogę. Z domu rodzinnego do swojego przyniosłam wigilię z barszczem i uszkami z grzybami, mąż dodał nieco potraw kapuścianych i nie wyobrażam sobie innego zestawu.

Czy można jeść mięso w wigilię?

A tak, to pytanie wbrew obietnicy ze wstępu całorocznym nie jest… W ramach świątecznej dygresji odpowiem. Podobno można po pasterce, ale z drugiej strony ścisłego postu tego dnia nie ma. Moje osobiste podejście jest takie, że jeśli jem mięso w ciągu roku a wigilia jest dla mnie mega wyjątkowym dniem, to na stole chcę mieć potrawy spoza codziennego jadłospisu! Jeśli nie masz czasu a masz wątpliwość, to zajrzyj do wyników wyszukiwania pt. „mięso w wigilię”.

Kim był Jezus Chrystus?

W zależności do świąt, do których się szykujesz lub które obchodzisz. Był cudownym dzieciątkiem lub człowiekiem, który zmarł bardzo młodo, jak na dzisiejsze czasy, bo krótko po 30 rż. To mężczyzna, który pomagał innym ludziom i nad którym od samego początku czuwał nietuzinkowy Ojciec i jego równie bogata Duchowość. Wierzą w niego miliony ludzi, w jego dobroć, otwartość, wspaniałość i ostateczne nadludzkie poświęcenie.

Dzięki niemu po śmierci masz szansę być zweryfikowany, oceniony. To on dostał w dniu urodzin więcej bogactwa, niż niejedno dziecko miliarderów. Poza mierzalnymi podarkami o niezwykłej symbolice, także towarzystwo i ciepło zwierząt i tych, których miał szczęście mieć w komplecie – obojga Rodziców.

Sprawdzone prezenty do 5 pln

 • a po co takie sprawdzać, i tak się zepsują,
 • zeszłoroczne,
 • kupione na wyprzedaży,
 • zrobione własnoręcznie z materiałów, których ceny już nie pamiętasz.

Poważniej? Chyba tylko słodycze. Tegoroczne słodycze.

Stół wigilijny na 300 sposobów

A o tym wyniki wyszukiwania masz tu – na hasło „stół wigilijny”.

Jak schudnąć 20kg od świąt do sylwestra?

Wystarczy, że przestaniesz ubierać się na cebulkę lub zamienisz kożuch naturalny na sztuczny.

Gdzie kupić choinkę?

 • NAJLEPIEJ? Iść do leśniczego po pozwolenie na wyrąb i zdobyć własnoręcznie.
 • z hodowli choinek, tylko nie idź za późno, bo nie ma wyboru.
 • poprosić znajomych żeby kupili i przywieźli.
 • OPCJA EKSTREMALNA: jednego roku przed marketem w pierwszy dzień świąt leżały porzucone choinki, więc ten… 

Kupony na zakupy w Sephorze

A co to jest Sephora? Cukiernia?…

Zapomniałam uprać obrus i co teraz?

Wolę wariant pt. cholera, a ta plama nadal się nie sprała…

Żaden kłopot, wybierz sobie opcję:

 1. poukładaj serwetki na plamach, 
 2. wykorzystaj kawał tkaniny na modną pofalowaną dekorację i połóż własnie tam, gdzie możesz się wstydzić za swój obrus,
 3. połóż obrus na obrus, wierzchni połóż po przekątnej, by zyskać walor dekoracyjny,
 4. postaw dekorację np. stroik, świeczkę, coś, co jak postawisz, to już tam zostanie przez całą biesiadę i zasłoni co trzeba,
 5. jeśli w ramach pytania jest też prasowanie, to wybierz brudny obrus z naturalnego gniotącego się materiału… i nie prasuj, będzie modnie a plamy? cóż, w fałdkach znikną…

Gdzie kupić alkohol w święta?

A to nie masz własnego w piwnicy?

Czy Żabka będzie otwarta?

To zależy jak liczną rodzinę ma właściciel i jak dużo Żabek ma pod sobą. Jeśli obstawi każdą, to chociaż na kilka godzin będzie otwarte.

allegro.pl

… ale co allegro.pl? W 2017 roku skorzystałam już w listopadzie. Gwiazdor większość prezentów otrzymał do rozniesienia prawie dwa miesiące przed czasem.

Co zrobić z prezentem, którego nie chcę?

To pytanie jest najprostsze!

Oddaj osobie, której nie lubisz. Miej wówczas szeroki uśmiech na twarzy. Osobiste uczucie ulgi i złośliwości bezcenne ;) 

Nie żebym tak zrobiła – powiedziała mając skrzyżowane palce za plecami…

Gdzie sprzedać wazon?

A czemu sprzedawać? Naucz się decoupage’u… To a propos prezentów za 5 pln, do których ceny materiałów już nie pamiętasz…

-*-*-*-

Dodam jedną sytuację od siebie:

Ja panikuję: AAAAA! Zerwał mi się łańcuszek/korale! Jak zrobić świąteczną ozdobę na szyję? Mega potrzebna do blogerskiego zdjęcia!

Ja odpowiadam: patrz zdjęcie… Przypatrz się ;)

-*-*-*-

Chcesz się pobawić z nami w świątecznej gorączce? Zadaj pytanie w komentarzu, im bardziej „tego ten” (czyt. awaryjne) tym lepsze!

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ