zabawki terapeutyczne dla dzieci
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Zabawki terapeutyczne dla dzieci – które z nich są godne uwagi?

Dobre zabawki terapeutyczne nie tylko wzbudzają zainteresowanie dziecka, ale również pozytywnie oddziałują na jego rozwój psychoruchowy. W dzisiejszych czasach w sprzedaży znajduje się wiele różnych produktów, a więc warto jest dokonać ich selekcji…

Poniżej umieszczono kilka sprawdzonych propozycji. Z pewnością dzięki nim podjęcie ostatecznej decyzji stanie się łatwiejsze.

Pamiętajmy, że wybór zabawki jest uzależniony również od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Powinna być ona uzupełnieniem terapii. Kluczowe jest również właściwe określenie problemów malucha.

Piasek kwarcowy

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wanny piaskowe, które znakomicie wpływają na umiejętności manualne. Piasek kwarcowy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie posiada w sobie toksycznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na samopoczucie smyka. Jest to nic innego, jak domowa wersja piaskownicy. Oczywiście posiada ona mniejsze rozmiary, a więc można ustawić ją na stole, czy też biurku. 

Wanną piaskową można bawić się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim jest ona wykorzystywana podczas nauki alfabetu. Piasek może być także sypany według szablonu, co wymaga sporej rozwagi. Tego rodzaju produkty wspierają ćwiczenia dłoni.

Gry odwzorowujące cień 

Gra, która polega na odwzorowywaniu cieni pobudza w szczególności lewą półkulę mózgu. Sprawdzi się więc w przypadku dzieci nadpobudliwych, ale nie tylko. Zasada działania jest bardzo prosta. Szablon przedstawia ułożenie poszczególnych elementów. Na jego podstawie musimy stworzyć identyczną „konstrukcję”.

Przed zakupem warto jest sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane bloki do układania. Godne polecenia są elementy drewniane, które uchodzą za ekologiczne oraz nietoksyczne. Niewątpliwym atutem jest fakt, że pozostaną one w nienaruszonym stanie długi czas.

Klocki sensoryczne 

Klocki sensoryczne, czyli dotykowe pobudzają zmysły dziecka, a więc mogą być doskonałym uzupełnieniem terapii. Dzięki nim maluch może poznać zupełne nowe faktury. Z pewnością taka zabawka zainteresuje w szczególności młodsze dzieci. Warto zaznaczyć, że powierzchnie są bardzo zróżnicowane. Nie brakuje klocków miękkich, twardych, szorstkich, śliskich, kłujących itd. 

Dodatkowym atutem jest fakt, że opisywany produkt rozwija również komunikację werbalną. Smyk może opisywać swoje odczucia, a tym samym uczyć się nowego słownictwa. Jest to również świetny pomysł na wspólną aktywność z rodzicem.

Labirynty zręcznościowe 

Ćwiczenia zręczności dłoni są niezwykle istotne w młodym wieku. Różnego typu labirynty pozwalają rozwijać umiejętności manualne. Trzeba zaznaczyć, że takie zabawki skłaniają do skupienia oraz wyciszenia się. Jest to więc prawdziwy strzał w dziesiątkę dla dzieci cierpiących na ADHD. Kolorowe pętle uformowane są w fantazyjny sposób. Maluch musi przeprowadzić koraliki, czy też inne elementy od startu do mety.

Warto wspomnieć, że przedstawiany produkt genialnie sprawdzi się również wtedy, gdy chcemy przygotować dziecko do nauki pisania. Im wyższy poziom koordynacji ruchowej, tym lepiej.

Układanki lewopółkulowe 

Klasyczne układanki lewopółkulowe zawsze są dobrym wyborem. Sprawdzają się one podczas rozwoju logicznego myślenia oraz samokontroli. Zmuszają dziecko do skupienia się nad wykonywaną czynnością. Każdy ruch musi być dokładnie przemyślany. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że układanki różnią się między sobą poziomem trudności. Z czasem warto jest podnosić smykowi poprzeczkę.

Zabawki dla dzieci z autyzmem, czy też ADHD są poszukiwane przez rodziców, którzy pragną kontynuować terapię w zaciszu domowym. Na stronie ZabawkaiWyprawka/zabawki/dla-dzieci-z-autyzmem można znaleźć wiele wysokojakościowych produktów, które dostępne są w korzystnych cenach.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ