czym dokarmiać ptaki? ptasie przysmaki na sznureczku i do karmnika
LIFESTYLE
Lena Murawska  

Czym dokarmiać ptaki? Domowe ptasie smakołyki.

Lubisz dokarmiać ptaki? To bardzo wciągające zajęcie, gdy trzeba przygotować ptasie smakołyki, powiesić w wybranych miejscach a potem obserwować upierzonych gości i określać ich gatunki! Sprawdź nasze pomysły!

PARTNEREM WPISU JEST ATELIER PUBLIKACJI i…

Zimowy e-book Retro Rodzinki

Znajdziesz w nim m.in. wszystkie gatunki ptaków, które udało się nam zaobserwować zimą oraz zimowe wspomnienia, zdjęcia, inspiracje na czas z rodziną. Ponadto to bardzo dobry pomysł na zorganizowanie ogromnego cyfrowego archiwum jeszcze nie wywołanych zdjęć.

Czym dokarmiać ptaki?

Pierwszy ptasi poczęstunek przygotowaliśmy w 2009 roku. Od tego czasu wypróbowaliśmy kilka rodzajów ptasich smakołyków. Co ważne nie zawsze kupione jedzenie np. kulki z ziarnami w siatce gotowe do powieszenia, są przez ptaki zjadane.

Domowym odpowiednikiem ptasiej kulki dostępnej w sklepie zoologicznym, jest mieszanka ziaren zalana roztopionym smalcem i pozostawiona w kubeczku do zastygnięcia. Największą zaletą rozwiązania jest oczywiście dowolny wybór zawartości takiego poczęstunku. Gotowy posiłek można wyjąć z kubeczka, jak widać na zdjęciu głównym wpisu. Innym rozwiązaniem jest zostawienie go w plastikowym kubeczku i powieszenie do góry nogami. Dzięki temu pożywią się tylko małe ptaki, które wbija pazurki w masę lub zaczepią się nimi o brzeg pojemniczka.

Ptaki z naszego ogródka uwielbiają wręcz łuskane orzechu włoskie zawieszone na sznurku! To dla nich wspaniały rarytas. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie otwarte z każdej strony jedzenie, znowu stanowi okazję dla większych ptaków. By uniknąć podjadania przez silniejsze gatunki, nie wieszaj sznurka nad gałązką, wówczas większy ptak nie przysiądzie, by zjeść a sznurek go nie utrzyma.

Bardzo estetycznym rozwiązaniem jest nafaszerowanie szyszki masą ziaren w smalcu.

Unikamy raczej dokarmiania zwierząt chlebem, choć za każdym razem cieszy się on powodzeniem. Chodzi jednak o zawartość soli i nieproporcjonalnie mniejszy dostęp do wody, szczególnie podczas mrozów.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ