LIFESTYLE
Lena Murawska  

Gdzie nocować z rodziną w Krakowie?

Dawna stolica Polski oferuje mnóstwo możliwości. Nie sposób sprawdzić wszystkich, ale skoro trafiliśmy na bardzo dobrą miejscówkę, to dzielimy się tym, gdzie nocować z rodziną w Krakowie. Zapraszamy!

Wybraliśmy komfortowe mieszkanie w nowym apartamentowcu na Podgórzu – dokładnie ul. Podskale 18 – Spring Apartments. Zanim przeczytasz dalej, jako blogerka, chcę Cię poinformować, że nasz pobyt w Krakowie nie był sponsorowany przez właścicieli tego Apartamentu. Poniżej przeczytasz o pozytywnych stronach nocowania, bo takie są nasze odczucia.

Domofon i zamek w drzwiach – na kod. Wejście/zejście na podziemny parking obsługiwane chipem w breloczku.

Dlaczego akurat tak chcemy nocować w Krakowie?

O wyborze decydowało połączenie naszych oczekiwań i stylu podróżowania ze specyfiką Krakowa.

Czego oczekujemy po miejscu, w którym śpimy?

Przede wszystkim szukamy samodzielnych mieszkań. Swoboda wejścia i wyjścia jest dla nas bardzo ważna. Zamek elektroniczny na Podskalu skradł nasze serca, bo nie trzeba było bać się o zgubienie/kradzież kluczy podczas chodzenia w ewentualnym tłoku.

2 oddzielne sypialnie sprawdzają się znakomicie w modelu rodziny 2+2

Po nocowaniu z dziećmi w Szczecinie w świetnej lokalizacji ale w kawalerce, bardzo pilnujemy tego, by mieszkanie miało 2 pokoje. Wówczas dzieci mają swoją przestrzeń. One same lubią mieć osobne łóżka. W Spring Apartments mieliśmy przygotowane 2 sypialnie – w jednej zestawione łóżka na małżeńskie (z materacem nawierzchniowym, nie było czuć łączenia materacy) – w drugiej dwa pojedyncze łóżka.

Na 60 mkw Apartamentu Gold mieliśmy też salon. 3 pomieszczenia dają mnóstwo możliwości spędzania czasu. Po powrocie ze zwiedzania dzieci grały na konsoli Xbox a rodzice mogli odetchnąć i spokojnie omawiać wydarzenia oraz planować.

No dobrze, nie będziemy kłamać, nie tylko dzieci używały konsoli…

Wielkim plusem okazały się 2 łazienki. To był luksus, z którego dotąd nie było nam dane korzystać. Takie rozwiązania pozwalają odpocząć level wyżej! W kolejnych destynacjach turystycznych będą naszą inspiracją do poszukiwań noclegu.

W mieszkaniu, które wynajmujemy, powinna być kuchnia lub aneks kuchenny. Najczęściej kupujemy produkty na śniadanie i kolację w okolicznych sklepach i zjadamy je w mieszkaniu. W Krakowie po drugiej stronie naszej ulicy jest Żabka a kawałek dalej – około 5 minut – Biedronka. Przy tym markecie jest też KFC i McDonalds.

Jak dotąd wybieramy wnętrza w stylu nowoczesnym (np. Reda, Spring Apartments Kraków) lub retro (klimatyczne mieszkanie we Wrocławiu). Kierujemy się tym, by było inaczej niż w naszym bydgoskim mieszkaniu.

Kącik jadalniany między aneksem kuchennym a salonem w wydaniu powitalnym

Spring Apartments ma wadę, której przeoczyć nie można, szczególnie gdy jest się osobą wysoko wrażliwą. My mieszkamy w mieście, codziennie słyszymy samochody, czasem pociąg. Jesteśmy przyzwyczajeni do gwaru miasta. Ceną dobrej lokalizacji naszego apartamentu Gold na Podskalu 18 są okna wychodzące na ulicę, po której jeżdżą tramwaje. Szumu nie da się całkowicie wyciszyć i na dłuższą metę woleliśmy mieć zamknięte okna. Jednak właściciele pomyśleli o komforcie instalując klimatyzację, która dawała ruch powietrza i możliwość ustawienia temperatury. Drugi kontrargument to położenie mieszkania na poziomie 1 a nie 0, co daje korzystniejszy widok.

Jeszcze raz rzut oka na salon sprzed naszego rodzinnego natarcia ;)

Jaki styl podróży sprawdził się z rodziną w Krakowie?

Uwielbiamy spacerować. To zawsze jest główny sposób przemieszczania się i priorytet dla części turystycznej wyjazdu. Zawsze najpierw sprawdzamy na mapie Google trasę pieszą i czas pokonania jej. Kraków, ze względu na skumulowanie atrakcji turystycznych wokół Wawelu i Rynku, jest idealny na piesze wędrówki. Pozostaje rozstrzygnąć, jak ostatecznie dostać się do punktów docelowych. 

Drugim aspektem, jaki bierzemy pod uwagę jest komunikacja miejska a krakowska bije na głowę Bydgoszcz, gdzie mieszkamy a nawet zaryzykuję, że i Wrocław, którego nowoczesnym podejściem 2 lata wcześniej byliśmy zachwyceni.

Zdjęcie sąsiedniej uliczki zrobione podczas pierwszodniowego rekonesansu okolicy

Na liście miejsc do zwiedzania była u nas Wieliczka, Zoo i Kopiec Kościuszki położone na zachód od Wawelu oraz po wschodniej stronie – Ogród Doświadczeń Lema i Muzeum Lotnictwa.

Dzięki lokalizacji na ul. Podskale tuż przy Rondzie Matecznego do Wieliczki dojechaliśmy linią 304. Wliczając wyjście z domu, 2 minuty drogi na przystanek i kilka minut czekania na autobus – zajęło nam to mniej niż pół godziny a w pojeździe skasowaliśmy bilety ważne 20 minut.

Ogród Doświadczeń planowaliśmy odwiedzić ostatniego dnia autem, już po wykwaterowaniu, ale dzień wcześniej wyszło nam wolne popołudnie, więc skorzystaliśmy z tramwaju i mimo położenia przy Tauron Arenie, sprawnie dojechaliśmy. Po zabawie na rozległym terenie, pokonaliśmy nieco dłuższy kawałek do tramwaju jak na ten wyjazd – około 5 tys. kroków parkiem, by dotrzeć do przystanku linii 10. Jak wspomniałam – lubimy spacerować, szczególnie gdy potem wygodnie siedzimy i dojeżdżamy pod sam dom

Tak to wygląda na real photo

Gdybyśmy planowali wyjazd na dłużej niż 5 dni – zdecydowanie bralibyśmy pod uwagę rowery. Pasy dla nich i innych środków transportu, jak choćby hulajnogi elektryczne, to super krakowski przywilej. Właściciele wybranego przez nas Apartamentu pomagają w wynajmie rowerów, co ułatwia przemieszczanie się, a tuż przy bloku jest wjazd na szeroką ścieżkę rowerową.

Czym charakteryzuje się Kraków poza mocnymi walorami komunikacyjnymi?

Tym, o czym koniecznie chcemy powiedzieć, jest ogrom automatów biletowych. Przy Rondzie Matecznego nie ma z nimi problemu. Ponadto wejścia do pojazdów są oznaczone i można wsiąść takim, które od razu daje dostęp do zakupu biletu. My w większości przejazdów korzystaliśmy z aplikacji Sky Cash.

Drugi element to zakaz wjeżdżania do ścisłego centrum samochodem na diesel. Nasze Renault właśnie tak jest napędzane, więc zostawienie go w dobrym miejscu było dla nas ważne. Spring Apartments oferuje miejsce w podziemnym parkingu – byliśmy spokojni o auto. Punkty zwiedzane w dniu przyjazdu przed zakwaterowaniem i w dniu wyjazdu spełniały kryterium posiadania dobrego parkingu. Mowa o Zoo (w tygodniu parking u góry przy wejściu, 15zł}, Kopcu Kościuszki (trafiliśmy dobrą godzinę, bezpłatnie) oraz Muzeum Lotnictwa (dużo miejsc na postój, bezpłatnie) i Pieskowa Skała (stanęliśmy na parkingu obok Maczugi Herkulesa, 12zł).

Poza zabezpieczeniem parkingu dla samochodu i wspomnianą Wieliczką mieliśmy 2 dni na zwiedzanie centrum. Jeden dzień to był Wawel, gdzie kupiliśmy bilety online, niektóre na konkretną godzinę. Dotarliśmy tramwajem przed Zamek w 17 minut! Drugi dzień dedykowaliśmy także atrakcjom miejskim – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Krakowa, zlokalizowane w okolicach i na Rynku. Czas dojazdu z naszego ronda na Podgórzu i piesze przejścia dom _. tramwaj oraz tramwaj -> pierwsze muzeum zajęły 25 minut.

Gdzie nocować z rodziną w Krakowie?

  • w miejscu dobrze skomunikowanym z punktami docelowymi – czas dojazdu, parkingi,
  • w pobliżu miejsc kluczowych dla stylu życia, czyli sklepy, restauracje, dla pobytu z dziećmi – apteka, 
  • tam, gdzie są warunki do spędzenia czasu bez konieczności bycia all time z rodzinką w komplecie – metraż, sypialnie, gry.

W szkolnej skali ocen od 1 do 6, zgodnie dajemy mocne 5. Lokalizacja pod względem komunikacyjnym jest naszym zdaniem, jako rodziców – kluczowa, wpływa na mniejsze zmęczenie organizacją zwiedzania. Doceniamy też możliwości relaksu po wycieczkach, jakie dało nam Spring Apartments. Dla dzieci natomiast w Apartamencie najważniejsze były szachy i konsola, co nierozerwalnie łączy się ze wspomnianym relaksem.

Partyjka szachów dla rozgrzania umysłów była grana codziennie!
book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ