komunia w domu, przyjęcie komunijne w domu, komunia święta dziewczynki
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Komunia w domu. Zadania, menu itd.

Komunia w domu w 2022 roku to bardzo dobre rozwiązanie. Ominą nas nerwy związane z ewentualną zmianą daty, kłopotami restauracji itd. Od początku tak planowaliśmy, ale 2021 zdecydowanie potwierdził nasz pomysł. Byc może nasze zmagania organizacyjne przydadzą się również Tobie, dlatego zapraszam!

O czym jest ten artykuł? Przygotowujemy się na maksymalnie 22 gości, w tym 7 nieletnich. Przyjęcie komunijne ma być w bloku w mieszkaniu 48 mkw a salę ma stanowić duży pokój około 25 mkw ;) Tak, zdajemy sobie sprawę, jak to brzmi ;) Na szczęście przed blokiem jest plac zabaw i inne miejsca do spędzenia czasu, więc chyba nikt nie zwariuje.

Lista zadań i rzeczy, które warto zorganizować

Fajnie się planuje tak w głowie na sucho. Jednak, gdy usiedliśmy i spisaliśmy sobie listę gości, dopiero otwierają się oczy, czego i ile będziemy potrzebować.

Jedzenie

Decyzja, że komunia ma się odbyć w domu, bardzo często wynika z warunków finansowych rodziny, choć powiem Ci, że w praktyce koszty wychodzą niewiele niższe. Wybrany przez nas catering komunijny to koszt lekko 100zł/osobę, ale mamy tu uwzględniony dwudaniowy obiad, zakąski i kolację – to gotowe menu proponowane przez firmę. Pierwszy telefon wykonałam już we wrześniu zaraz po pierwszym spotkaniu komunijnym w kościele. Miła pani, chyba lekko rozbawiona, powiadomiła mnie, że zamówienia przyjmują po nowym roku, gdy pojawi się na stronie internetowej oferta na dany rok, czyli styczeń/luty.

Skoro catering, to warto zorganizować sobie kogoś do pomocy. Większość dań jest serwowana na ciepło a nawet z własnej komunii 1992 roku, pamiętam że mając panią do pomocy, było mamie dużo łatwiej. My już wstępnie rozmawialiśmy z jedną z gościń i mam nadzieję, że będziemy mogli na nią liczyć.

Gotowe dania to część wytrawna a wiadomo jest to przyjęcie dla dziecka, więc warto pomyśleć o torcie. W cukierni artystycznej rozmawiałam z panem, który owszem już zabukował mi termin, żeby nie uciekł, ale około lutego będą mieli gotową aktualną ofertę komunijną i wtedy będzie można rozmawiać o konkretach. Koszt tortu na nasza liczbę gości to około 350zł. Po cichu zastanawiam się nad słodkim stołem, ale nie jest to takim priorytetem, jak piękny tort.

Pozostałe:

  • ciasta, słodycze, jeśli nie słodki stół,
  • napoje,
  • owoce.

Co jest potrzebne dziewczynce na komunię?

Alba, którą w naszym przypadku uszyjemy z pomocą krawcowej rekomendowanej przez parafię. Z zasłyszanych kosztów ma to być około 100-150zł. Miara będzie brana w styczniu. Sama miałam komunię w sukni, zatem chciałabym, by i córka mogła w tym wyjątkowym dniu móc przebrać się w coś z efektem WOW. Bierzemy pod uwagę sukienkę z długą tiulową spódnicą typu księżniczka. Przy dobrym obrocie spraw

Okrycie, gdyby było zimno. Prawdopodobnie zachowała się jeszcze moja biała krótka pelerynka wiązana przy szyi z dużymi pomponami. Podobnie wianek – mam swój z komunii, który wcześniej miała na ślubie moja mama. Nie planujemy fryzjera, będziemy lokować włosy albo koczkiem na noc albo wałkami. Włosy długie rozpuszczone lokowane wydają się być idealnym pomysłem.

Pozostałe:

  • świeca, może być od chrztu, ,
  • różaniec,
  • modlitewnik – my dostajemy z kościoła.

Jakie inne zadania organizacyjne niesie ze sobą komunia w domu?

Przede wszystkim uzupełnienie zastawy stołowej. Chcę przeznaczyć jedną szafkę na skompletowanie talerzy i innych naczyń. Być może kilka rzeczy uda się pożyczyć, bo nasz styl życia nie wymaga posiadania np. 2 pełnych kompletów sztućców…

Chcemy także mieć pamiątkowe zdjęcia, dlatego skorzystamy z usług sprawdzonej fotografki. Koszt jest bardzo indywidualny, zależy od tego ile czego się chce, czy będzie robiony reportaż, czy tylko sesja. Myślę jednak, że minimalna kwota to 300zł. Wstępny pomysł jest taki, by po pierwszym poczęstunku udać się w pobliski plener. Tym bardziej, że nie wiadomo jaka będzie sytuacja związana z pandemią i ile ludzi będzie mogło uczestniczyć w mszy świętej.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ