Praca dla mamy

50 autentycznych historii mam pracujących + 365 spraw mamy aktywnej zawodowo by Lena Murawska

figurki z kasztanów
DOMOWE DIY

Pomysły na figurki z kasztanów. Jesienne zabawy z kasztanami.

Figurki z kasztanów i żołędzi to jeden z 3 wpisów poświęconych najpopularniejszemu jesiennemu zajęciu. Pokazujemy w nich, jakie stwory, zwierzęta i ludziki wykonaliśmy przez lata podczas wspólnego czasu wolnego. Enjoy!

figurki z kasztanów
Edycja 2016. Wszystkie widoczne figurki z kasztanów wyszły spod ręki taty. Mój jest koszyczek inspirowany tym, co w dzieciństwie wykonywała dla mnie mama.

Jak zrobić figurki z kasztanów?

Na pierwszy ogień poszła bardziej tradycyjna metoda, inspirowana dzieciństwem. Z mamą używałyśmy zapałek do łączenia kolejnych części ciała ludzików i zwierzątek. Mama robiła otworki szpikulcem do zrazów. Mąż  używał bardzo małego śrubokręta i wykałaczek. Muszę przyznać, że figurki z kasztanów nie rozpadły się mimo maltretowania w rękach maluszka. 

figurki z kasztanów

Galeria figurek z kasztanów i żołędzi

figurki z kasztanów
Edycja 2016. Po lewej ktoś, kogo nazwałam roboczo Papajem. Natomiast stwora po prawej stronie nie jestem w stanie sklasyfikować w żadne sposób….
figurki z kasztanów
Edycja 2018. Powiedzmy, że jest to gąsienica, OK?
figurki z kasztanów
Edycja 2018. Wreszcie dzieło mamy. Miał być dinozaur dla syna, ostatecznie wyszedł smok, bo była potrzeba latania nim po pokoju…
figurki z kasztanów
Edycja 2018 by tata. Upieram się, że to kaczka, ale autor nie miał sprecyzowanej wizji gatunku.
figurki z kasztanów
Edycja 2018. Po lewej pierwsza figurka wykonana przez syna i jego pomysłu. Mam robiła dziurki na wykałaczki. Syn uparł się, że to miała być żabka. Tata dołożył mały kasztan, by się nie przewracała. Moim zdaniem jest to całkiem sympatyczna kaczuszka. Po prawej stwór, którego początki wzięły się z pomysłu na smoka. Ostatecznie mamy opancerzonego kolcami Hulka, czy jakoś tak…

Co mieszka w żołędziach?

Skoro to blog związany z tematyką dziecięcą, czuję się w obowiązku przedstawienia Ci osobnika, który z parzystokopytnego kasztaniaka zrobił jednorożca (zobacz fotkę poniżej). W owocach dębu mieszkają larwy słonika dębowca. To chrząszcze nazwane i opisane na początku XIX wieku, są szkodnikami.

figurki z kasztanów, larwa słonika dębowego

Zerknij do dwóch pozostałych wpisów o kasztanach!

Inne propozycje wykorzystania owoców jesieni

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
26 Udostępnień

35 KOMENTARZY

 1. bardzo kreatywne figurki :) u nas obowiazkowo w planie zejec jesiennych, dzieciaki kochaja ten „sport” od zbierania do montowania :)

  • Córka ma 4,5 roku i to jeszcze nie są jej dzieła, niemniej wszelkie gotowanie z kasztanów w zabawkowych garnuszkach, sprawdza się znakomicie. W pełni Cię rozumiem :)

  • Wiesz a mnie trochę mdli, jak patrze na to zdjęcie :-/ bo nie mogłam uwierzyć jak tyle czegoś (bo wyszedł w całości) może być w takim małym żołędziu…

 2. Dzięki za wpis, aż przypominają się zajęcia z plastyki ze szkoły podstawowej. A powiem Ci, że to było naprawdę dawno temu. ;)

  PS Muszę sobie zrobić takiego małego przyjaciela jak z głównego foto. Będzie mnie codziennie witał o poranku, zaraz po przebudzeniu. ;)

 3. W dzieciństwie miałam kasztanów pod dostatkiem ponieważ na naszym podwórku rósł ogromny kasztanowiec a tuż obok dąb. Uwielbiam wspominać te chwile. Wystarczyło kilka kasztanów, żołędzi, zastruganych zapałek (w tym pomagał tata) i plastelina i wyobraźnia robiła swoje. Coś wspaniałego.

  • miałam to samo odczucie. Myślałam, że aparat fotograficzny się zepsuł, lub ja mam omamy, gdy się to białe coś zaczęło ruszać. Jest 2-3 razu grubsze, niż otwór, który robi. Niestety sporo żołędzi w tym roku nie nadaje się do pracy dla ciekawych świata dzieci. W większości czapeczki zbieraliśmy :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
Więcej w DOMOWE DIY
zwierzątka z kasztanów
Zwierzątka z kasztanów – garść jesiennych inspiracji

ludziki z kasztanów
Jak zrobić ludziki z kasztanów?

Jak zbudować domek dla dzieci?

Zamknij