doradca noszenia
PRACA DLA MAMY
Lena Murawska  

PRACA DLA MAMY: doradca noszenia

Dagmara jest jedną z pierwszych bohaterek cyklu Praca dla mamy. Postanowiła opowiedzieć Tobie o jeszcze jednym zajęciu, jakim zajmuje się w ramach pracy zawodowej. Dowiedz się kto to jest doradca noszenia!

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Od czasu mojego poprzedniego wpisu zmieniło się jednocześnie tak wiele i tak niewiele. W tym czasie przeprowadziłam się, otworzyłam wypożyczalnię chust i nosideł i wybrałam konkretny kierunek tematyki mojego bloga, w którego ramach zaczęłam prowadzić też Akademię Zabaw. Mnóstwo pozytywnych wiadomości i rekomendacji od mam, które uczyłam wiązać chustę i czytelniczek bloga daje mi motywację i potwierdzenie, że to co robię to nie tylko moja pasja, ale też ma sens i się przydaje😊 Jednocześnie kierunek, który obrałam po urodzeniu Dziubdziaka został ten sam.

Zajęcia buggygym nadal prowadzę, teraz w Nysie i mam nadzieje, że uda mi się je prowadzić jak najdłużej.

Czym zajmuje się doradca noszenia?

Kiedy wybierałam się na kurs chustonoszenia nie spodziewałam się, że ta praca tak mi się spodoba. Kochałam chusty, uwielbiałam to uczucie towarzyszące noszeniu, ale będzie to moja praca? Okazało się, że każda konsultacja przynosiła mi wiele satysfakcji i też uczyłam się być coraz lepszą. Cały czas się doszkalam, jeżdżę na konferencje, by być na bieżąco, ale oprócz tego po prostu ten temat uwielbiam.

Nauka wiązania chusty i pielęgnacja

Jako doradca noszenia uczę nie tylko prawidłowego wiązania chusty, ale zwracam uwagę na prawidłową pielęgnację. Chusta to nie tylko opanowanie ruchów, ale przede wszystkim prawidłowa pozycja dziecka w chuście. Najważniejsze by nosić bezpiecznie, więc taką wiedzę w tym zakresie trzeba rodzicom przekazać. Doradca wybiera też odpowiednie wiązanie – w zależności od wieku, stanu zdrowia dziecka i potrzeb rodziców. Na spotkaniach rodzic ma też możliwość wyboru chusty – poznania kilka rodzajów, długości, tak by wybrane rozwiązanie było dla niego optymalne.

Autor zdjęcia: Ewelina fotografuje – fotografia na każdą okazję

Doradca pokazuje krok po kroku wiązanie na profesjonalnej lalce. Na instruktaż składają się: elementy wiązania, najczęstsze błędy, informacje o tym, jak nosić i podnosić dziecko do chusty. Następnie rodzice ćwiczą wiązanie na lalce. Kiedy czują się już pewniej wiążą na dziecku. Zawsze dążę do tego, żeby zawiązać dziecko, bo wtedy można sporo podpowiedzieć rodzicowi i jednocześnie będzie on pewny, że nosi prawidłowo.

Autor zdjęcia: Z ukrycia

Zazwyczaj w czasie pierwszej konsultacji uczymy się jednego wiązania, ale jeśli rodzice dobrze sobie radzą nic nie stoi na przeszkodzie, by było ich więcej. Wszystko zależy od konkretnej konsultacji. Rodzice są bardzo różni. Każde dziecko jest inne. Dlatego każda konsultacja jest inna i każda jest  w pewnym stopniu wyzwaniem. Po wizycie, doradca zostawia instrukcję wiązania i filmy instruktażowe, by przypomnieć sobie ruchy wiązania. Zawsze też podkreślam, że warto wysyłać zdjęcia po konsultacji, by móc skorygować niedoskonałości jeśli się pojawią. Znając rodzica i nieco bliżej potrzeby dziecka można w pewnym stopniu pomóc po konsultacji na odległość. A jeśli idzie dobrze zawsze miło mi oglądać prawidłowe wiązania :)

Spotkania dla mam

Wielu doradców, organizuje też spotkania dla mam. Ja też organizuję co jakiś czas takie spotkania i prowadzę lokalną grupy chustową. Za nami też dwa Nyskie Tygodni Bliskości. Organizowałam kilka sesji z fotografami w mojej okolicy. Efekty możesz zobaczyć na kilku zdjęciach w tym poście :)  Niedługo pojawi się też mój pierwszy artykuł w czasopiśmie Splot, w którym rozwiewam mity – czy noszeniem możemy rozpieścic dziecko? Do tej pory artykuł w takim temacie jest też na moim blogu i jest to post, który ma rekordową liczbę odwiedzin i już prawie 2,500 polubień na Facebooku. To dla mnie znak, że ten temat jest niezwykle ważny i z tym mitem rozprawiam się na co dzień.

Prowadzę też zajęcia w szkole rodzenia. Czas ciąży to dobry moment by zastanowić się nad noszeniem i warto chociaż mniej więcej ten temat poznać i wiedzieć, że jest ktoś do kogo można się zwrócić.

Autor zdjęcia W kadrze – Anna Szczepańska

Nosidła

Oczywiście doradca noszenia zajmuje się nie tylko nauką wiązania chusty, ale też doborem nosideł. Niestety na rynku nadal można spotkać się z tzw. wisiadłami, które nie będą wspierały prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zobacz na mój post, jak wybrać dobre nosidło, lub napisz do mnie, czy doradcy noszenia w Twojej okolicy :)
Uwielbiam to, co robię i reakcje rodziców, gdy podczas konsultacji dziecko w chuście zasypia lub ogląda świat. Później kolejne wiadomości, że dzięki chuście mama odbyła pierwszy spacer bez płaczu, że ugotowała obiad, że jej macierzyństwo stało się prostsze. To niesamowicie cieszy i wzrusza, że można taką wiedzę przekazywać dalej.

Moim zdaniem jest to praca i pasja. Czy to biznes? Niekoniecznie. Zarówno praca instruktora i doradcy noszenia to zawody, do których warto czuć powołanie i swojego rodzaju misję. Znam wielu doradców noszenia i wiem, że nie traktują tego jak biznes a właśnie misję i zajęcie dodatkowe. Uczucie, kiedy maluch zasypia na konsultacji i uśmiech mamy, że teraz będzie łatwiej są bezcenne i nie wyobrażam sobie z tego rezygnować.

Dagmara Stolarczyk – autorka bloga dziubdziak.pl, na którym znajdziesz mnóstwo pomysłów na zabawy z niemowlakiem i przedszkolakiem. Instruktor Buggygym i doradca noszenia w chustach i nosidłach miękkich ClauWi. Prywatnie mama 3-letniego Dziubdziaka.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ