zwierzątka z kasztanów
DOMOWE DIY
Lena Murawska  

[VIDEO] Zwierzątka z kasztanów – garść jesiennych inspiracji

Zwierzątka z kasztanów to ulubiony temat na jesienną zabawę z dziećmi. Gdy pytasz swoją pociechę, co zrobimy – najczęściej odpowiada nazwą gatunku jakiegoś zwierzęcia. Zobacz jeden z wpisów poświęconych tworzeniu z owoców jesieni. Zainspiruj się!

Jaką techniką tworzymy zwierzątka z kasztanów?

Niestety kasztany i żołędzie nie są do końca wdzięcznym materiałem do obróbki dla małych dzieci. W 2018 roku, gdy córka miała 6 lat a syn 4, postanowiliśmy włączyć ich na poważnie w proces powstawania figurek. Postawiliśmy na tradycyjną metodę tworzenia. Szpikulcem, który kojarzy mi się ze spinaniem zrazów, robiliśmy dziurki, dopasowywaliśmy długość wykałaczek do danego projektu, wtykaliśmy je w odpowiednie miejsca i tak krok po kroku powstało kolejne dzieło.

Do zadań pociech w 2018 roku należało:

  • wybranie z wysypanych na stole owoców jesieni tych, które będą im potrzebne do zrealizowania pomysłu,
  • pokazywanie rodzicom, gdzie ma być zrobiona dziurka, aby połączyła ze sobą w odpowiedni sposób kolejne elementy,
  • dzieci samodzielnie łamały i wtykały wykałaczki w otwory,
  • odstawienie gotowych zwierzątek na wystawkę, na parapecie.
zwierzątka z kasztanów
Materiały potrzebne do wykonania lamy: wykałaczki, szpikulec, żołędzie (4 x nogi, 1 x szyja i 1 x głowa) oraz kasztan na centralną część ciała.

Nasze zwierzątka z kasztanów

Jeśli zwykle nie mamy pomysłu na zorganizowanie dzieciom dnia, szczególnie wolnego od pracy, to jesień przychodzi co roku z pomocą! Wielką frajdą jest już samo zbieranie kasztanów i żołędzi. Lubimy jednak pójść krok dalej i stworzyć z nich coś ciekawego. Przy dobrym mocowaniu, dzieci bawią się nimi później np. w zoo, podkładają im głosy.

zwierzątka z kasztanów
Edycja 2016. Dzieło taty: misiu oraz konik.
zwierzątka z kasztanów
Edycja 2018. Od lewej: żyrafa i lama według wspomnień z dzieciństwa i wykonane przez mamę. Przed nimi ślimak wykonany po połowie przez mamę i syna. Prawe zdjęcie to tygrys i kotek według pomysłu syna. Przed nimi Jerzy jeż mamy. Oskrobany nożykiem kasztan z noskiem ze szpilki i szpilkami z połamanych wykałaczek.
zwierzątka z kasztanów
2018. Wykonany przez mamę bardziej pies, który pierwotnie miał być lwem dla syna.
zwierzątka z kasztanów
Rok 2018. Po lewej – żaba pomysłu i wykonania mamy. Prawe zdjęcie – dwa motyle. Zielony liść zwabił owada od mamy dla syna. Na żółtym liściu według projektu córki, z mała pomocą mamy.
Myszka, szynszyla lub inne uszaste stworzenie autorstwa Taty Murawskiego. Edycja 2019

Zerknij do pozostałych wpisów o kasztanach i żołędziach!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie motor-z-kasztanow.jpg
ludzik z kasztanów
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ludziki-z-zoledzi-00.jpg

Inne propozycje wykorzystania owoców jesieni

  • rysujesz szkic, którego przestrzennym elementem jest kasztan, a następnie linie szkicu dziecko okleja plasteliną l ub innym materiałem, jaki macie,
  • kasztaniaki to nasza umowna nazwa na śmieszne figurki, bliżej nie sprecyzowane, z użyciem plasteliny i drucika wyszedł inspirowany Smerfem Ważniakiem – inteligent Gustaw,
  • kreatywne pomysły – jaką role może przyjmować kasztan w połączeniu z zabawkami? W naszym przypadku jest kierowcą rajdowym,
  • szyszak analogicznie do kasztaniaka to wymyślone postaci, które można tworzyć łącząc różne techniki plastyczne i materiały.
book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ